Jeśli jesteśmy poruszeni do głębi naszych dusz przez Biblię, dzieje się tak, ponieważ ponad wszystko jest to największa księga sztuki na świecie, przekazująca najwyższy ideał życia na ziemi…
Marc Chagall
W pawilonie wystawowym Muzeum Częstochowskiego w parku Staszica można oglądać ekspozycję prac jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy – Marca Chagalla. Wystawa potrwa do końca lipca.
Wystawa “W ogrodach edenu – sceny biblijne” gromadzi 72 dzieła graficzne (akwaforty i litografie) wielobarwne i czarno-białe, poświęcone w całości tematyce sakralnej. Tworząca prezentację kolekcja pochodzi z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi, z rodzinnego miasta artysty. Chagall, mimo emigracji do Francji, zachował do końca życia swą hebrajsko-rosyjską tożsamość i słowiańską wrażliwość. Prace, tworzące ekspozycję, zostały pogrupowane w 7 cykli, uwzględniających czas ich powstania (w latach 1931-1979 artysta wykonał 105 grafik ilustrujących Biblię). Bóg i religia bardzo często były obecne w obrazach tego malarza – sam artysta twierdził, że prace związane z motywami religijnymi to jedna z najważniejszych części jego twórczości. W grafikach tych Chagall stworzył bardzo osobisty, wypływający z głębi duszy akt wiary. Docieka on sensu ludzkiego życia. Jego relacja z osobami Starego Testamentu, aniołami i prorokami jest bardzo bezpośrednia, przedstawiona w sposób niemal fizyczny. “Nie przeczytałem Biblii, ja ją wyśniłem” – wyznał autor “Skrzypka”, podkreślając w ten sposób, że bajkowe źródła artystycznej wyobraźni zawierają także jego religijną kulturę i interpretację świętych ksiąg.
Polska prezentacja grafik i litografii Chagalla rozpoczęła się w Lublinie, potem oglądali ją mieszkańcy Gdańska, Szczecina i Krakowa. – Mamy nadzieję, że sierpniowa ekspozycja w Muzeum Częstochowskim prac tego wybitnego artysty żydowskiego pochodzenia przyjęta zostanie z uznaniem przez naszą publiczność i turystów, odwiedzających miasto – powiedział Janusz Jadczyk, dyrektor Muzeum Częstochowskiego.
W aranżacji wystawy towarzyszą “judaica”, użyczone przez Muzeum Okręgowe w Sieradzu.
ŁUKASZ SOŚNIAK