Akademicki Związek Sportowy w Częstochowie w latach 1945-2000 autorstwa dr Wiesława Pięty.
Sport akademicki w naszym kraju, w przyszłym roku obchodzić będzie setny jubileusz swej działalności. Akademicki Związek Sportowy w Częstochowie powstały w 1945 r. w swoim 62-letnim istnieniu, ma znaczący dorobek w rozwoju i osiągnięciach sportu akademickiego. Uroczyście obchodził swe jubileusze w tym: 25, 40, 55-lecia, a ostatnio 60 lecia swego istnienia.
Dla uczczenia nadchodzącego stulecia sportu akademickiego w Polsce dr Wiesław Pięta, wykładowca Akademii im. J. Długosza w Częstochowie, pełniący funkcje społeczne prezesa: prezesa Klubu Uczelnianego AZS Akademii im. J. Długosza, wiceprezesa Organizacji Środowiskowej AZS w Częstochowie, członka Zarządu Głównego AZS w Warszawie, opracował książkę pt. “Akademicki Związek Sportowy w Częstochowie w latach 1945-2000” wydanej drukiem przez Wydawnictwo Akademii im. J. Długosza w Częstochowie w 2007 r.
Opracowanie obejmuje 441 stron druku i wszechstronnie opisuje genezę, działalność i osiągnięcia sportowców wyższych uczelni, klubów uczelnianych i środowiskowych w naszym mieście w kraju i za granicą.
Na stronie tytułowej książki znajduje się zdjęcie sportowców Klubu AZS studentów pierwszej, powstałej w 1945 r. wyższej uczelni – Wyższej Szkoły Administracyjno-Handlowej. Zdjęcie wykonane zostało na boisku sportowym przy ulicy Pułaskiego podczas tradycyjnego biegu narodowego w maju 1948 r. w którym lekkoatleci w barwach klubowych AZS zademonstrowali się naszemu społeczeństwu. Oto oni: Andrzej Zajęcki, Tadeusz Bojanek, Jerzy Ostrowski, Mieczysław Hrehorów (prezes Klubu AZS), Maria Politańska-Krowicka, Edward Zabielski, Michał Król, Augustyn Anielski i Zygmunt Sułkowski.
Społecznym trenerem lekkoatletów był wówczas Marian Hoffman – mistrz Polski w trójskoku w 1946 r. a jego brat Bogdan, to inicjator powołania Klubu AZS przy WSAH, były mistrz Częstochowy w rzucie dyskiem.
Na pewno książka zawierająca rozdziały: ruch sportowy w środowisku akademickim, tradycje sportu akademickiego, powstanie i działalność sportu akademickiego w Częstochowie, działalność szkoleniowa, wyniki sportowe oraz bogatą część ikonograficzna, będzie dobrą lekturą i dla wspomnień tych, którym zawdzięczamy powstanie i ciągłość w sportowej Akademickiej Rodzinie.
Słowa podziękowania Autorowi za jego trud w opracowaniu książki i jej wydawcy Wydawnictwu Akademii im. J. Długosza w Częstochowie.
mgr Mieczysław Hrehorów, prezes Klubu Seniorów AZS