TADEUSZ SYGUDA
ADAM NORBERT JARUGA
„Wysiedlenia mieszkańców Kłobucka i ich tułaczka w czasie drugiej wojny światowej”
Nakładem wydawnictwa NORBERTINUM została wyemitowana publikacja „Wysiedlenia mieszkańców Kłobucka i ich tułaczka w czasie drugiej wojny światowej”. Książkę dofinansował Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Tytuł warty jest przypomnienia (ukazał się 2015 roku), ponieważ 1 sierpnia bieżącego roku będziemy obchodzić 78. rocznicę rozpoczęcia przez niemieckiego okupanta wysiedleń mieszkańców Kłobucka. W książce, która jest żywym świadectwem bezlitosnego działania Niemców, autorzy skupiają się na opisie wysiedleń osób narodowości polskiej. W obszarze Ziemi Częstochowskiej akcja wysiedleń najbardziej objęła mieszkańców Kłobucka, co zapewne związane było z silnym oporem wojsk polskich na tych terenach w pierwszych dniach kampanii wrześniowej 1939 roku.
Publikacja w dużej części opiera się na relacjach żyjących mieszkańców Kłobucka oraz zachowanych w domowych archiwach dokumentach. Autorzy zamieścili aż 63 przekazy ustne członków wysiedlonych rodzin, ich sąsiadów i innych świadków. Skala wysiedleń kłobuczan poraża swym rozmiarem. Represjom tym poddane były bardzo często całe rodziny. W publikacji zamieszczono listy wysiedlonych mieszkańców z poszczególnych ulic Kłobucka. Wynika z nich, że nie było ulicy, która nie została objęta przymusowym wysiedleniem mieszkańców. Jedni musieli opuścić swoje rodzinne domy i udać się na tułaczkę, inni byli wywożeni do Niemiec na roboty.
Publikacja jest świadectwem trudów codziennego życia ludzi podczas okupacji niemieckiej, w którym dominował terror, strach i nieustająca walka o przetrwanie kolejnego dnia.
UG
UG