Od parafii do parafii w byłym województwie (174)
Poznana już tydzień temu Myślina oraz sąsiednia Turza należały od dawna do parafii w Dobrodzieniu. Jednak w 1945 r. doczekały się wreszcie własnego proboszcza (ks. Józef Kawalla). Wcześniej, bo już w 1938 r., powstał tutaj tzw. Katolicki Dom Młodzieży. Na jego bazie zbudowano z łatwością (po wojnie) obecny parafialny kościół powiększając go o prezbiterium i zakrystię. Otrzymał też wysmukłą wieżę i salkę katechetyczną.
Najdalej na północ wysuniętą miejscowością na ziemi dobrodzieńskiej są Szemrowice. Pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1493 r. – istnieje bowiem dokument z zakupu wtedy przez Mateusza Szemrowickiego z Szemrowic wsi Poczołkowa. Mimo, że Szemrowice aż do początku XX wieku należały do parafii w Dobrodzieniu, to już w 1588 r. zbudowano tutaj modrzewiowy kościół. Dwukrotnie powiększany pozwolił na utworzenie w 1925 r. samodzielnej parafii (po wybudowaniu wcześniej plebanii). Niestety, ten zabytkowy kościółek (na archiwalnym zdjęciu) spłonął doszczętnie 21 maja 1965 r. Przejściowo urządzono wtedy kaplicę parafialną w dawnej karczmie (obecnie zakład meblarski), by w latach 1967-72 postawić nową murowaną już świątynię. Przypomina on z daleka potężną halę sportową, a szczególnie wyróżnia go wysoka, ażurowa wieża widoczna na całą okolicę. Właśnie ta okolica, czyli miejscowości Warłów, Kocury i Malichów są uwiecznione poprzez wyjątkową kaplicę. Postawili ją w 1946 r. na wzgórzu zamykającym południowe obrzeże Szemrowic mieszkańcy tych miejscowości. W ten sposób parafianie dopełnili swego ślubowania złożonego w czasie wojny, że jeśli ocaleją ich domostwa to po wojnie wystawią wotywną kaplicę (ku czci Matki Boskiej Nieustającej Pomocy). Dekanat dobrodzieński zamyka ścianę południową byłego województwa.
Następny dekanat z siedzibą w Oleśnie leży już na granicy zachodniej tegoż województwa. Olesno otoczone jest aż 8. drewnianymi kościołami. Jednak dwa z nich leżą na obszarze parafii w Biskupicach, która wchodzi już w skład dekanatu z siedzibą w Gorzowie Śląskim. Wszystkie te kościoły stanowią wyjątkowe zabytki, które kolejno teraz odwiedzimy – poznając przy okazji parafie wchodzące w skład dekanatu oleskiego oraz jedną z gorzowskiego.
Najstarszym zabytkiem Olesna jest kościół stojący w zachodnim narożniku Rynku. Początkami swymi sięga aż 1374 r., gdy powstawał jako murowana świątynia gotycka. Kilkakrotnie przebudowywany po wielkich pożarach miasta (1568, 1642, 1722 i 1745), a także po zniszczeniach w 1945 r. zatracił swój pierwotny styl, jednak do dzisiaj zachował się gotycki portal główny. Wokół wczesnobarokowego ołtarza widoczne są stiuki (dekoracje architektoniczne) datowane na poł. XVII w., natomiast neoromańska wieża powstała w r. 1856.
Cały środek Rynku zajmuje skwerek z kwietnikiem ozdobionym dwoma zabytkowymi figurami na wysokich cokołach. Są to barokowe pomniki: Matki Boskiej (na zdjęciu) i św. Jana Nepomucena. Pierwsza pochodzi z 1697 r. (odnowiona w 1903 r.), a druga z 1745 r. (odnowiona w 1937 r.)…cdn
Andrzej Siwiński