WOKÓŁ OPŁAT ZA ŚMIECI W CZĘSTOCHOWIE / Radni SLD, PO i WdC nadal za 9 m3 wody od osoby


16 radnych (Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Platformy Obywatelskiej i Wspólnie dla Częstochowy – kolejność alfabetyczna: – Łukasz Banaś, Tomasz Blukacz, Małgorzata Iżyńska, Dariusz Kapinos, Łukasz Kot, Jacek Krawczyk, Ewa Lewandowska, Michał Lewandowski, Zbigniew Niesmaczny, Agata Pawłowska, Emilia Skrzypczyńska, Andrzej Sowa, Krystyna Stefańska, Sebastian Trzeszkowski, Tomasz Tyl, Iwona Zbrojkiewicz) zagłosowało przeciwko  projektowi uchwały zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość w sprawie przyjęcia na terenie Częstochowy opłat za śmieci zgodnych z normami zużycia wody zapisanych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 14 stycznia 2002 r.
Poniżej wyniki głosowania w sprawie projektu uchwały zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość.

 

Proponowana przez Klub PiS korekta do przyjętej przez Radę Miasta Częstochowy w listopadzie 2020 roku uchwały, która w praktyce spowodowała od 1 stycznia 2021 roku szaloną podwyżkę płatności za odbiór odpadów komunalnych w blokach wielorodzinnych, miała na celu wyprostować ten obciążający portfele mieszkańców zapis. Dał on bowiem spółdzielniom możliwość obciążania lokatorów nie, posiadających wodomierzy, taryfą 9 m3 od osoby na miesiąc. Spowodowało to wzrost opłaty za śmieci nawet o 300 procent i zamiast – jak dotychczas – 29 zł od osoby lokatorzy muszą płacić nawet prawie 100 zł od osoby.

Zgłaszający projekt uchwały radny Piotr Wrona chciał ją wprowadzić pod obrady w trybie nadzwyczajnym, aby stała się punktem posiedzenia Rady w dniu 28 stycznia 2021 roku. Jednak głosami 16 radnych SLD, PO i WdC projekt odrzucono.

– Potrzebowałem zgody bezwzględnej Rady, czyli 15 głosów radnych za przyjęciem projektu. Niestety, tylko 10 radnych, w tym cały klub PiS, głosowało za, 16 radnych było przeciw. Uchwała ta miała „ukrócić” ilości wody stosowane przez częstochowskie spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe do rozliczenia śmieci dla lokali bez wodomierzy. Powinny one być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, które wyznacza maksymalne wielkości zużycia wody, jakie mogą być stosowane przy takich rozliczeniach. Wynoszą od one – w zależności od standardu lokalu – od 2 maksymalnie 5 m3 na osobę na miesiąc.  Dlaczego radni nie poparli tej propozycji nie wiem. Nie wiem również jakim prawem spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe takiego rozporządzenie nie przestrzegają – mówi radny Piotr Wrona.

 

UG

Podziel się:

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *