Uważaj na jezdni


2009 – ROK BEZPIECZEŃSTWA PIESZYCH

Od dziesięciu lat drastycznie wrasta liczba wypadków z udziałem pieszych. W ubiegłym roku na terenie miasta i powiatu częstochowskiego było ich aż 316, w tym 44 spowodowanych przez nieuwagę dzieci. Rannych zostało 269 osób, zabitych 22.

Jak informuje Policja najczęściej do wypadków dochodzi przy nieostrożnym wejściu na jezdnię (tzw. wtargnięcie), przechodzeniu w miejscu niedozwolonym, nieostrożnym wyjściu zza pojazdu, wejściu na jezdnię przy czerwonym świetle. By ograniczyć skutki niefrasobliwości użytkowników dróg Wojewódzka Komenda Policji w Katowicach zainicjowała profilaktyczną kampanię edukacyjną. Komenda Miejska Policji w Częstochowie włączyła się w akcję, przygotowując własny program szkoleń dla uczniów. Inauguracja projektu miała miejsce 20 lutego w Zespole Szkół w Kłomnicach.
– Jesteśmy tu, bo na nasz apel jako pierwszy odpowiedział wójt Kłomnic. Naszą intencją jest zminimalizowanie, bo niestety nie da się wykluczyć, wypadków na drodze. Chcemy dotrzeć do jak najszerszej liczby osób, by kształtować nawyki prawidłowego zachowania na drodze – informuje odpowiedzialny za akcję podinspektor Robert Sadowski, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego w KMP.
Policjanci odwiedzą szkoły w mieście i powiecie. Ale planują jeszcze niespodzianki. Podinspektor Sadowski zdradza nam swoje zamierzenia. – Myślimy, by zrobić duży koncert w Częstochowie, podczas którego na temat zachowania bezpieczeństwa na drodze powiedzą gwiazdy estrad – Doda, Stachurski czy Dorota Stalińska i sportu – Krzysztof Hołowczyc, Leszek Kuzaj, Jacek Czachora. Dzisiaj już za włączenie się do akcji dziękujemy arcybiskupowi Stanisławowi Nowakowi i biskupowi Antoniemu Długoszowi, którzy promują kampanię w Radiu Fiat i Radiu Jasna Góra – mówi podins. Sadowski.
W spotkaniu w Kłomnicach, prowadzonym przez policjantów częstochowskiej drogówki – starszą posterunkową Agnieszkę Toborek, młodszego aspiranta Marcina Jeziorowskiego, sierżanta sztabowego Sebastiana Tyrasa i starszego sierżanta Roberta Szymanka uczestniczyli uczniowie najmłodszych klas. Obejrzeli filmy edukacyjne, przypominające o regułach zachowania na drodze, a także rywalizowali w konkursach z wiedzy o ruchu drogowych. – Uważamy, że najlepsze owoce przynosi wczesna edukacja. Wiedza przekazana przez policjantów przyda się również nauczycielom – podkreśla dyrektor placówki Barbara Kanoniak. – Zauważamy potrzebę szkolenia, gdyż coraz więcej jest lekkomyślności na drodze, niedawno wskutek niezachowania bezpieczeństwa zginął u nas młody człowiek – dodaje zastępca wójta Wanda Kusztal.
Podczas kursu położono akcent na noszenie odblasków przez użytkowników dróg, szczególnie dzieci. – Elementy odblaskowe często ratują życie. Po zmroku widoczność ogranicza się do 20-30 metrów, odblask zwiększa ją do 130-150 metrów. Kierowca widząc światło ma szansę wykonać skutecznym manewr wymijający – mówi Agnieszka Toborek.
Trzeba dodać, że nowa ustawa o ruchu drogowym (art. 43 KD) nakazuje dzieciom, które nie ukończyły 15 roku życia, noszenie elementów odblaskowych podczas poruszania się o zmroku na terenie niezabudowanym.
Podinspektor Sadowski zapowiada, że działania Policji nie skończą się jedynie na profilaktyce. W stosunku do łamiących prawa ruchu, w tym coraz rygorystyczniej i do pieszych, będą stosowane restrykcje. – Nie będziemy pobłażliwi. Piesi, gdy złamią przepis muszą się liczyć z mandatami. Ich wysokość, wskutek zmian w ustawie, wzrosła. Najniższy to 100 złotych – mówi podinsp. Sadowski.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *