WARSZTATY DZIENNIKARSKIE
14 listopada br. w gościnnych progach częstochowskiego Gimnazjum nr 9 w Częstochowskie Stowarzyszenie Pomocy Szkole podsumowało XV Warsztaty Samorządowe „Sztuka informacji”. Zwycięzcom konkursów, zrealizowanych w ramach przedsięwzięcia wręczono nagrody, a wszystkim uczestnikom – certyfikaty.
W przedsięwzięciu przeprowadzono w wielopłaszczyznowym wymiarze. Oprócz najważniejszego celu poznawczego nie mniej istotna była integracja i zabawa. Młodzież najpierw zwiedziła Warszawę, Kraków i Wieliczkę, a po kilku dniach przerwy weszła w maraton zajęć. Wiedzę dziennikarską podczas dwudniowych zajęć (28 i 29 października) zdobywało 127 uczniów z 37 szkół Częstochowy i powiatu. Wykłady przeprowadzili znawcy tematu. Ideę i zasady fotografii cyfrowej przybliżał fotografik Kamil Kożuch w Regionalnym Ośrodku Kultury, pozostałe w Gimnazjum nr 9. O tajnikach pisania przewodników mówił Mirosław Zwoliński, autor przewodników. Anna Kukuła, nauczycielka języka angielskiego w Gimnazjum nr 9 wyjaśniała zastosowanie języka angielskiego w dziennikarstwie, a polonistka Agnieszka Henel z Liceum Ogólnokształcącego im. R. Traugutta mówiła o prawie prasowym. W arkana sztuki pisania reportażu młodych słuchaczy wprowadzała redaktor naczelny „Gazety Częstochowskiej” Urszula Giżyńska.
Zdobytą wiedzę mogli wykorzystać w konkursach na reportaż, fotoreportaż, przewodnik i najśmieszniejsze zdjęcie, ogłoszonych przez głównego organizatora warsztatów Tomasza Szczygłowski, wiceprezesa Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Efekt ich pracy poznaliśmy podczas posumowania warsztatów. – Jesteśmy zadowoleni z wyników. Przygotowaliście wspaniałe prace – mówił Tomasz Szczygłowski.
W kategorii najzabawniejsze zdjęcie pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Kałuża z SP w Rędzinach Osiedlu, drugie – Julia Klimczyk z Gim. nr 9, trzecie – Michał Górnik z Gim. SPSK w Częstochowie. Najlepszy przewodnik opracowali uczniowie Gim. SPSK w Częstochowie – Angelika Ziółkowska, Anna Sęk i Michał Górnik, drugie miejsce zajęli – Aleksandra Szymczyk i Anita Jędryka z SP w Konopiskach, trzecie – Natalia Niewierska z SP w Słowiku. Najciekawszy reportaż napisała Paulina Szczygłowska z SP nr 47 w Częstochowie. Drugie miejsce komisja przyznała uczennicom LO w Kamienicy Polskiej – Ewie Kawce, Agnieszce Łabuś i Anecie Szarzec, trzecie Alicji Stępień i Ewie Ratuszyńskiej z Gim. nr 5 w Częstochowie, a wyróżnienie – Aleksandrze Szymczyk z SP w Konopiskach. – Podjęliście tematy wam bliskie i ważne. Pisanie reportażu to prawdziwa sztuka. Wszystkim, którzy podjęli próbę zmierzenia się z tą sztuką dziękuję. Szczerze doceniam wasz zapał i pracę – powiedziała Urszula Giżyńska
Spotkanie zaszczycili swoją obecnością goście – dyrektor biura poseł Izabeli Leszczyny Bartłomiej Osyra oraz z Częstochowskiego Stowarzyszenia Pomocy Szkole wiceprezes Danuta Polak i członek zarządu Stefania Barczyk. Licznie przybyłą młodzież, nauczycieli i gości powitała dyrektor Gimnazjum nr 9 Elżbieta Paciepnik. Sprawną konferansjerkę zaprezentowali uczniowie Gimnazjum nr 9 – Monikę Patrzyk, Paula Szewczyk i Krzysztof Lam. Miłą niespodzianką była prezentacja filmu zrealizowanego przez wychowanków Tomasza Szczygłowskiego z przebiegu warsztatów – projekcja co rusz wzbudzała salwy śmiechu. Na koniec trzeba podkreślić, że przedsięwzięcie zrealizowano dzięki wparciu finansowemu Urzędu Miasta Częstochowy.