Kierunek Prawo studia jednolite magisterskie, prowadzony przez Instytut Prawa, Administracji i Zarządzania Wydziału Filologiczno-Historycznego UJD został dwukrotnie wyróżniony w czwartej edycji Programu „Studia z Przyszłością”– otrzymał certyfikat i znak jakości „Studia z Przyszłością” oraz certyfikat nadzwyczajny „Lider jakości kształcenia”. Tym samym kierunek prawo znalazł się w prestiżowym gronie 0,6 proc. kierunków studiów prowadzonych na polskich uczelniach, wyróżnionych tym certyfikatem.
Konkurs „Studia z Przyszłością”, organizowany przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, służy wyróżnianiu najbardziej innowacyjnych, nowoczesnych i wartościowych kierunków studiów na polskich uczelniach. Celem Programu „Studia z Przyszłością” jest promocja kierunków studiów, które wyróżniają się na rynku nowoczesnością koncepcji kształcenia, jakością realizowanego programu oraz skutecznością w edukowaniu dla rynku pracy. Znak Jakości „Studia z Przyszłością” otrzymają kierunki studiów, które swoje programy opierają na trzech filarach: dążeniu do przekazywania aktualnej, nowoczesnej wiedzy, kreowaniu umiejętności i kompetencji społecznych poszukiwanych przez pracodawców oraz inwestowaniu w najwyższą jakość edukacji.
Certyfikat ten uzyskują kierunki studiów, które – w opinii ekspertów – należą do grona akademickiej elity.
Kierunek prawo został uruchomiony w Uniwersytecie Humanistyczno-Przyrodniczym im. Jana Długosza w Częstochowie dopiero w zeszłym roku akademickim, ale kapituła konkursu doceniła wysoką wartość merytoryczną oraz oryginalność proponowanych treści dydaktycznych oraz nowatorstwo w obszarze stosowanych metod dydaktycznych i metod weryfikacji osiąganych efektów kształcenia.
– Zgłoszenie kierunku prawo do Programu „Studia z Przyszłością” było podyktowane dążeniem do szerokiej promocji tego kierunku studiów, a także do popularyzacji pomysłu na edukację prawniczą ukierunkowaną nie tylko na gromadzenie wiedzy teoretycznej, ale także zdobywania umiejętności praktycznych – mówi dyrektor Instytutu Prawa, Administracji i Zarządzania dr Ewelina Żelasko-Makowska. – Realizowany program kształcenia odpowiada potrzebom otoczenia środowiska społeczno-gospodarczego i konsultowany był z interesariuszami zewnętrznymi, będącymi przedstawicielami szeroko rozumianych zawodów prawniczych, sędziami, adwokatami, radcami prawnymi. Studenci mogą korzystać z ofert licznych przedmiotów do wyboru, które wykraczają poza standardową ofertę dydaktyczną na kierunkach prawniczych realizowanych na innych uczelniach.
Warto podkreślić, że studenci, poprzez uczestnictwo w zajęciach warsztatowych, mogą nabyć poszerzoną i pogłębioną wiedzę niezbędną do zrozumienia zjawisk i procesów prawnych. Mają także możliwość rozwijania swoich umiejętności praktycznych realizując praktyki w instytucjach, z którymi Uczelnia ma podpisane umowy i porozumienia.
– Jesteśmy szczególnie dumni z uzyskania certyfikatu nadzwyczajnego „Lider Jakości Kształcenia”, oznacza to bowiem, że kierunek prawo znalazł się w gronie blisko 20 procent najlepszych z najlepszych – dodaje dr Ewelina Żelasko-Makowska
– Kierunki i specjalności, które otrzymały certyfikaty to nie tylko kierunki, które z pełnym przekonaniem można rekomendować kandydatom na studia. To również kierunki, które należy pokazywać innym uczelniom jako skarbnice dobrych, akademickich praktyk, jako wzory do naśladowania – twierdzi Grażyna Kaczmarczyk, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Więcej na stronie: http://www.studiazprzyszloscia.pl/strona-76
MM