Ułożona, perfekcyjna i pedantyczna, a może roztrzepana, zawsze spóźniona i nie przykładająca dużej wagi do wyglądu? Kobiety są bardzo różne, ale niezależnie od cech charakteru, wyglądu czy wieku każda z nich jest podatna na dolegliwości intymne, takie jak np. grzybica. Z badania „Zdrowa ONA” wynika, że infekcji tego rodzaju przynajmniej raz w życiu doświadczyło ¾ Polek . Jakie czynniki wpływają na ich powstanie? Czy można się przed nimi ustrzec? Odpowiadamy wspólnie z ekspertem programu „Zdrowa ONA”, dr n. med. Grzegorzem Południewskim, ginekologiem.
Czynniki ryzyka
Drożdżaki, np. z rodzaju Candida albicans, które w 70% są odpowiedzialne za powstanie infekcji grzybiczych pochwy najlepiej rozwijają się w środowisku wilgotnym i ciepłym. Co przede wszystkim wpływa na postanie grzybicy?
• Zarówno nadmierna jak i niewystarczająca higiena – co ciekawe te dwa zupełnie skrajne czynniki w równej mierze mogą przyczynić się do wywołania infekcji. Dlaczego? Pierwszy z nich, czyli zbyt częste mycie, irygacje oraz używanie środków do higieny intymnej o pH wyższym niż pH pochwy może zaburzać kwaśne środowisko, które stanowi naturalną barierę ochronną śluzówki. Podobnie niewystarczająca higiena, czyli brak systematycznego mycia i zmiany bielizny doprowadza do stworzenia „klimatu” sprzyjającego rozwojowi infekcji.
• Przyjmowanie antybiotyków i leków steroidowych – ich stosowanie powoduje zachwianie równowagi bakteryjnej w organizmie i obniżenie odporności. Antybiotyki likwidują jeden rodzaj infekcji, eliminując bakterie chorobotwórcze, ale wpływają negatywnie na prawidłową florę bakteryjną chroniącą przed grzybami.
• Dieta bogata w węglowodany i cukry proste – są one pożywką dla drożdżaków i sprzyjają ich namnażaniu. Z tego powodu osoby z cukrzycą są bardziej podatne na te infekcje.
Kilka przydatnych wskazówek
Warto znać kilka prostych zasad, których przestrzeganie zmniejszy ryzyko powstania infekcji.
• Ważne jest przede wszystkim racjonalne podejście do higieny intymnej – stosowanie wyłącznie tych płynów do higieny, które posiadają odpowiedni odczyn pH, najlepiej bezwonnych i hipoalergicznych. Szczególną uwagę należy przykładać do higieny w czasie miesiączki, a na co dzień nie stosować irygacji.
• Podczas stosowania antybiotyków warto pamiętać o przyjmowaniu ochronnych probiotyków.
• W diecie należy unikać nadmiernej ilości cukrów.
• Korzystając z publicznych kąpielisk i toalet należy zwrócić szczególną uwagę na higienę.
• Kupując bieliznę warto kierować się przede wszystkim naturalnym pochodzeniem tkanin oraz by była wygodna i niezbyt obcisła.
Odpowiednie leczenie
Gdy pojawia się infekcja należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Próba samodzielnej terapii najczęściej jest nieskuteczna i tylko wydłuża czas leczenia. Grzybicę pochwy należy leczyć miejscowo, czyli tabletkami, globulkami i kremami dopochwowymi zawierającymi substancje grzybobójcze – pochodne azolowe, np. butokonazol. Rodzaj i forma leczenia powinna być dobrana indywidualnie przez lekarza do pacjentki. Ze względu na właściwości fizjologiczne pochwy tradycyjne preparaty utrzymują się stosunkowo krótko i wymagają wielokrotnego dawkowania, a co za tym idzie zdyscyplinowania pacjentki. Od pewnego czasu na rynku dostępny jest np. krem o właściwościach bioadhezyjnych do jednorazowej aplikacji, który może być zastosowany o każdej porze dnia, a nie wyłącznie w nocy. Preparat utrzymuje się na błonie śluzowej stopniowo uwalniając substancję czynną przez cztery dni, dzięki czemu łagodzi objawy już w ciągu kilku godzin od podania – wyjaśnia ekspert programu „Zdrowa ONA”, dr n. med. Grzegorz Południewski, ginekolog.
r