Skra Częstochowa – Historia Klubu


„Klub pod kasztanami”, jak zwykło się nazywać częstochowski klub piłkarski „Skra”, wraca do ogólnopolskiej ligi. Razem z końcem rundy wiosennej „Skrzaki” wywalczyły sobie miejsce w II lidze.

Zespół, który swoją obecną siedzibę ma na ulicy Loretańskiej, od zawsze ściśle związany był z Częstochową i jej mieszkańcami. Powstał dzięki zaangażowaniu wybitnych częstochowian, a przez wiele lat funkcjonowania dostarczał swoim kibicom widowiskowych emocji. Nie ominęły go też różnorodne problemy.
W 1925 roku, kilka amatorskich drużyn piłki nożnej działających w Częstochowie (a dokładnie w dzielnicy Ostatni Grosz) dokonało fuzji. W roku 1926 powstaje RKS Skra Częstochowa. W pierwszym zarządzie klubu znaleźli się jego założyciele: Edmund Suda, Władysław Borucki oraz Franciszek Witkowski. Pierwszym prezesem klubu został zastępca prezydenta Częstochowy – Józef Dziuba.
Józef Dziuba ps. „Profesor”, urodził się 12 marca 1888 roku w Nieżynie na terenach dzisiejszej Ukrainy. Jako młody chłopiec przeniósł się wraz z rodzicami – Mikołajem i Ewą do Częstochowy, aby w 1899 roku rozpocząć edukację w częstochowskim gimnazjum rządowym – dzisiejszym IV LO im. H. Sienkiewicza.
W 1904 roku szesnastoletni Józef Dziuba wstępuje do konspiracyjnej organizacji „Promieniści”, a rok później bierze udział w szkolnym strajku związanym z rewolucją 1905 roku. Po upadku strajku i rewolucji zostaje wydalony ze szkoły. Kontynuuje edukację na tajnych kompletach, a w 1906 roku w liceum im. Waleriana Kuropatwińskiego. Maturę zdał w 1908 roku.
Konspiracyjna działalność pierwszego prezesa „Skry”, nabrała tempa kiedy ten w 1905 roku wstąpił do PPS, a gdy rok później partia rozpadła się stał się członkiem PPS-Frakcja Rewolucyjna. Mimo już podjętych działań na rzecz odbudowy niepodległej Polski „Profesor”, w 1908 roku zaangażował się w pracę Związku Młodzieży Postępowej, która zajmowała się edukacją robotników. W latach 1926–1927 oraz 1936–1939 pełnił urząd zastępcy prezydenta Częstochowy.
Bez wstawiennictwa ważnego urzędnika miejskiego częstochowska „Skra” nie pokonałaby trudności, jakie napotkała przy rejestracji klubu w starostwie częstochowskim. Józef Dziuba po oddaniu swoich zasług dla zespołu, po krótkim czasie zrezygnował z funkcji przewodniczącego z powodu natłoku obowiązków. Kolejni prezesi w okresie międzywojennym to: Leon Goldman, Mieczysław Brzozowicz i Bolesław Jaszczurski.
Drużyna „Skrzaków” niemal natychmiast zaczęła odnosić sukcesy. Pierwsze lata istnienia to awans z klasy C, a następnie B do częstochowsko-zagłębiowskiej klasy A. Warto wspomnieć o piłkarzu „Skry” – Stanisławie Kołodziejczyku, który w 1936 roku wszedł do narodowej kadry olimpijskiej na igrzyska w Berlinie. Lata 30. to także rozszerzenie działalności klubu na sekcje piłki siatkowej i kolarstwa.
Przerwę w funkcjonowaniu klubu przyniósł wybuch II wojny światowej. Z tego okresu znana jest opowieść o drużynie „Skry”, która mimo gróźb ze strony niemieckiego okupanta, nie zgodziła się zagrać meczu towarzyskiego z zespołem niemieckim.
Lata powojenne to kolejny rajd po tytuły klubu „spod kasztanów”. Przydomek ten „Skra” zawdzięcza stadionowi przy ulicy Grunwaldzkiej, który właśnie w tym okresie został jej przekazany, po już nieistniejącej przedwojennej drużynie – „Brygada Częstochowa. Na nowym stadionie jeden z najstarszych częstochowskich klubów odnosił sukcesy w III lidze łódzkiej i zagłębiowskiej, aby w końcu awansować do II Ligi.
„Skra” nie zawsze nosiła tę samą nazwę. W latach 1950–1952 klub przemianowano na Ogniwo Częstochowa, a w latach 70. ze „Skrą” połączył się klub KS Barbara, co na krótki czas przyniosło nazwę Skra Barbara Częstochowa (dziedzictwem KS Barbara pozostało boisko przy ulicy Loretańskiej – obecnie nowoczesny stadion). W latach 80. klub znany był także jako Skra Komobex Częstochowa oraz MRKS Skra Częstochowa.
Przełom lat 80. i 90. to głęboki kryzys klubu. Stadion przy ulicy Grunwaldzkiej został „Skrzakom” bezpowrotnie odebrany przez błędne decyzje ówczesnej administracji, a kłopoty finansowe doprowadziły do szeregu kolejnych niepowodzeń. „Skra” znalazła się w A klasie, a kres jej „niedoli” przyniósł nowy prezes Artur Szymczyk. Obecnie klub posiada nowoczesne boisko z zaawansowanym zapleczem, a także odnosi sukcesy wspinając się po ligowej hierarchii. W rundzie jesiennej KS Skra Częstochowa spróbuje swoich sił w II lidze.

fot.
Drużyna „Skry” w roku 1984, w tle budynek klubu przy ulicy Grunwaldzkiej
zbiory Autora

FILIP NOWAKOWSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *