4 kwietnia na terenie Nadleśnictwa Gidle zostanie otwarty Ośrodek Szkoleniowy Operatorów Maszyn Leśnych. Będzie to pierwsze w kraju miejsce kształcące profesjonalnych operatorów maszyn leśnych. Nabór na szkolenia rozpocznie się 7 kwietnia.
Dziękujemy bardzo za pamięć. Również życzymy radosnych i sopkojnych Świąt Wielkiej Nocy.
Z pozdrowieniami Urszula Giżyńska
Powstanie ośrodka było odpowiedzią na postępujący rozwój mechanizacji prac leśnych. W jego ofercie znajdziemy 13 kursów, których ukończenie zostaje poświadczone certyfikatem. Program szkoleń obejmuje obsługę harwesterów, forwarderów, kołowych ciągników zrywkowych typu skidder i żurawi. Przewidziano też kursy obsługi urządzeń przydatnych przy pielęgnacji gleby, gospodarowaniu w szkółkach leśnych i innych.
Planowane jest także wprowadzenie szkoleń z zakresu technik i technologii oraz zasad planowania i organizacji pracy maszynami w poszczególnych rodzajach cięć. Programy szkoleń mogą być modyfikowane, zależnie od aktualnych potrzeb oraz ciągle postępujących zmian technologicznych.
Szkolenia będą prowadzone wieloetapowo. Każde z nich obejmuje część teoretyczną, ćwiczenia na symulatorach komputerowych, warsztaty, pracę na trenażerach, a także na maszynach – na specjalnie przygotowanych powierzchniach treningowych, pod okiem instruktorów.
Większość kadry ośrodka stanowią – nie bez powodu – pracownicy Nadleśnictwa Gidle.
To, że OSOM powstał właśnie w tym nadleśnictwie nie jest jakąś niespodzianką. Od wielu lat określano je mianem „wdrożeniowego” w LP, co oznaczało, że to tutaj pojawiły się forwardery i harwestery, tutaj się uczono ich obsługi, tutaj wreszcie w praktyce powstała idea gospodarki leśnej opartej nie tylko o nowoczesne maszyny, ale także o nowe sposoby „zarządzania lasem.
Ośrodek został wpisany do ewidencji szkół i placówek niepublicznych. To oznacza, że nadzór pedagogiczny sprawuje Kurator Oświaty. W związku z tym każdy szkolony może starać się o dofinansowanie z wielu źródeł, choćby z urzędu zatrudnienia
Koszt kursu to wydatek rzędu 15 tys. zł (wraz z noclegiem i całodziennym wyżywieniem), a przewidywane zarobki operatora to około 4-5 tys. zł na rękę.
Ośrodek zajmuje się także edukacją przyrodniczo-leśną. Na jego terenie znajduje się izba edukacyjna z licznymi eksponatami przyrodniczymi. Znajdziemy w niej m.in. gabloty z owadami, tablice chronionych gatunków roślin, spreparowane okazy fauny i awifauny żyjące w tutejszych lasach. Dodatkową atrakcją są przebywające w wolierach bażanty, kuropatwy i inne ptaki łowne oraz egzotyczne kaczki.
Ośrodek stale współpracuje ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i liceami. Prowadzi także pokazy i warsztaty dla szkół wyższych oraz jednostek LP, na których prezentuje nowoczesne technologie i techniki pracy stosowane w leśnictwie.
Wszystkie osoby zainteresowane szkoleniami dla operatorów maszyn leśnych mogą się zgłaszać do
Nadleśnictwa Gidle: gidle@katowice.lasy.gov.pl tel. 034 32 72 970, 034 32 72 971, 034 32 72 972
Krzysztof Chojecki
RDLP w Katowicach
tel. 0601 92 67 61
r