20 i 21 stycznia w jasnogórskim sanktuarium trwało ogólnopolskie sympozjum na temat: “Przesłanie Jubileuszu 350-lecia Zwycięskiej Obrony Jasnej Góry”. Wykłady wygłosili naukowcy z całej Polski. W spotkaniu uczestniczyło łącznie około 200 osób.
Uroczystego otwarcia sympozjum w Sali o. Kordeckiego dokonał w przeor Jasnej Góry o. Marian Lubelski. – Cudowna Obrona Jasnej Góry to niezwykłe wydarzenie nie tylko w historii, ale także w dniu dzisiejszym. Ma wymiar wielowiekowy – podkreślił o. Marian Lubelski. – Rocznicę chcemy akcentować jako jubileusz, który jest świętowaniem nie tylko okrągłej daty, ale wydarzenia, mocno obecnego w życiu społeczności. W naszej kulturze religijnej i narodowej Jasna Góra Zwycięska jest zakodowana w świadomości ludzkiej jako symbol narodowy. W związku z tym będziemy podejmować również tematy, które ukazują kontekst europejski “Potopu” szwedzkiego – mówił prof. UKSW dr hab. o. Zachariasz Jabłoński, organizator sympozjum.
Z okazji uroczystości Mszy św. o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W homilii arcybiskup podkreślił, że “dzisiejsze czasy są również wielkim wyzwaniem i zadaniem dla Jasnej Góry, i dla każdego naszego serca”. Kaznodzieja zauważył także, że Jasna Góra była i nadal jest twierdzą duchową Polski, która “ma odwagę bronić, stawiać czoła, rozpoznawać nieprzyjaciela, pokazywać światło, pokazywać drogę, wskazywać lepszą i mocniejszą nadzieję, która pozwoli przetrwać trudności”. Mszę św. i Apel Jasnogórski transmitowało Radio “Maryja” i Telewizja “Trwam”.
W piątek, 21 stycznia na zakończenie sympozjum Eucharystii przed Cudownym Obrazem w Kaplicy o godz. 11.00 przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
AS