W naszym kraju wiele mówi się o potrzebie i wartości
recyklingu. Nadal jest to jednak palący problem. Idea recyklingu jest mało zrozumiała. Mówią o tym dane statystyczne. A liczby są bezwzględne.
Jak podaje portal http://spalarnie−odpadow.pl liczba licencjonowanych składowisk odpadów komunalnych zarejestrowanych w Polsce wynosi aż 800. Trzeba przy tym
pamiętać, że składowisko to najgorsza forma utylizacji odpadów komunalnych. Niestety, aż 87 procent odpadów w Polsce składowanych jest właśnie na wysypiskach. Natomiast średnia dla Unii Europejskiej wynosi zaledwie 47 proc. Z tego wynika, że aby osiągnąć próg 50 proc. śmieciskładowanych na wysypiskach, powinno się w Polsce zamknąć 300 takich składowisk.
Każdego roku Polacy produkują 10 milionów ton śmieci. Z tego tylko kilka procent poddawanych jest odzyskowi. Polska rodzina dziennie produkuje około 4 kilogramów śmieci. Ponadto każdego roku Polacy zużywają 7 miliardów toreb jednorazowych. Z takich odpadów można uzyskać niesamowitą ilość energii.
W Europie działa 400 spalarni odpadów. Dla porównania, w Polsce – niespełna dziesięć. Dla przykładu: 50 procent swoich odpadów spalają Szwedzi, którzy są liderami ekologii. W Szwecji
zaledwie 3 proc. odpadów jest składowanych na wysypiskach. Reszta poddawana jest recyklingowi albo spaleniu.
Zdecydowanie więcej w Polsce jest biogazowni. Ich liczba sięga blisko stu, w tym jeszcze wiele jest w trakcie planowania i budowy. Jednak w Polsce biogazownie nie spotykają się z przychylnością społeczną. Wiele środowisk blokuje ich budowę. W Polsce działa zaledwie kilka zakładów przerobu śmieci na paliwo. Jeden z nich działa pod Łodzią, drugi w Kostrzycy. Kolejny to Zakład Produkcji Paliwa Alternatywnego w Dąbrowie Górniczej.
Materiał ukazał na stronie: “Częstochowska Gazeta Ekologiczna” (wydanie papierowe), której publikację współfinansuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
URSZULA GIŻYŃSKA