Z myślą o zdrowych dzieciach
Zajęcia w Szkole Rodzenia w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. prof. W. Orłowskiego przy ul. PCK w Częstochowie wzbogacono o dwa nowe programy. Od marca do końca maja przy współpracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 przy ul. Spadzistej 13 w Częstochowie realizowano cykl zajęć z psychologami i logopedami. We wrześniu organizatorzy zapowiadają kontynuację programu
Pierwszy program – psychoprofilaktyka w okresie ciąży, porodu i połogu, autorstwa psycholog Marioli Budzikur, ukierunkowany jest na maksymalnie wczesną psychoprofilaktykę, która zdaniem specjalistów daje szansę na zredukowanie zaburzeń występujących u dzieci oraz w funkcjonowaniu rodziny. – Młode mamy należy przygotować do przyszłych obowiązków i nowej dla nich sytuacji. Muszą poznać siebie, swoje reakcje, emocje. Ciąża, poród i pojawienie się niemowlęcia to przecież nowy rozdział w ich życiu. Profesjonalne wsparcie psychologiczne zmniejsza liczbę porodów przedwczesnych, cesarskich cięć, depresji poporodowych – mówi Mariola Budzikur, wicedyrektor Poradni.
Wykłady dostarczyły wiedzy, między innymi na temat zmian zachodzących w organizmie matki (fizycznych i psychicznych), oraz sposobów radzenia sobie ze stresem, niepokojem. Jak twierdzi Mariola Budzikur, dziecko zdecydowanie lepiej rozwija się, gdy matka zachowuje spokój, pogodę ducha, toteż na zajęciach przybliżono techniki relaksacyjne, w tym korzystanie z pozytywnych wyobrażeń przy pokonywaniu negatywnych myśli oraz wykorzystanie muzyki relaksacyjnej, działającej na dzieci w okresie płodowym i niemowlęcym uspokajająco i wyciszająco.
Do odpowiedzialnego rodzicielstwa musi być przygotowana nie tylko mama, ale i ojciec, dlatego zajęcia przeznaczone są dla obojga rodziców. Okres ciąży powinien być dla rodziców nie tylko okresem radosnego oczekiwania, ale również czasem wykorzystywanym na przygotowanie się do pełnienia roli matki i ojca. – Wiele mówiliśmy o odpowiedzialności za wychowanie potomstwa, wskazując na zagrożenia i ewentualne niebezpieczeństwa. Przyszłym ojcom wyjaśnialiśmy rolę, jaką odgrywają w prawidłowym rozwoju dziecka – mówi Mariola Budzikur. Podczas zajęć zwrócono również uwagę na zalety karmienia piersią. Omówiono korzystny wpływ karmienia naturalnego na psychikę dziecka, które daje dziecku większe poczucie bezpieczeństwa, wytwarza się silna więź emocjonalna między matką i dzieckiem, dziecko czuje się kochane.
Z wychowaniem wiążą się konkretne obowiązki, między innymi nauka prawidłowego mówienia. Z myślą o tym realizowany był drugi program Szkoły Rodzenia: “Mamo! Tato! Zaczynam mówić”, opracowany przez neurologopedę Katarzynę Piotrowską i logopedę Aldonę Belowską. Autorki podkreślają, że właściwa pielęgnacja dziecka i poprawne jego karmienie zapobiega wadom wymowy i wadliwej pracy narządów mowy. Szczegółowo omawiały etapy rozwoju mowy dziecka oraz objawy wskazujące na nieprawidłowości w jej rozwoju, przedstawiły różne formy stymulacji mowy dziecka, odpowiedni dobór zabawek oraz sposoby wykonywania prostych czynności pielęgnacyjnych. – Istnieje kilka przyczyn powstawania wad wymowy, np.: nieprawidłowy sposób karmienia lub pielęgnacji dziecka, wady słuchu, mała sprawność narządów mowy, złe połykanie, nieprawidłowy zgryz, alergie u dzieci i związane z tym nasilone stany kataralne nosa. Świadome i odpowiednie postępowanie rodziców już od momentu narodzin dziecka, odpowiednia stymulacja może zapobiec wystąpieniu nieprawidłowości – wyjaśnia Katarzyna Piotrowska. Na zajęciach omówiono “Test reakcji słuchowych”, który rodzice mogą sami wykonać dziecku w domu, a także przekazano informacje o specjalistach udzielających pomocy dziecku i jego rodzinie. Przedstawiając różne sposoby stymulowania rozwoju mowy dziecka, podkreślono ogromne znaczenie zabawy, która nie tylko bawi, ale i uczy. Dużo uwagi poświęcono zapomnianym, a jakże ważnym zabawom paluszkowym, np.: “Sroczka kaszkę ważyła…”, a także znaczeniu muzyki i ruchu dla prawidłowego rozwoju mowy dziecka. Omówiono cechy bezpiecznej zabawki oraz wykorzystanie prostych czynności pielęgnacyjnych.
Z poszerzonej oferty Szkoły Rodzenia zadowolony jest dyrektor WSzZ Janusz Adamkiewicz. – Ta propozycja stwarza przyszłym rodzicom możliwość przygotowania się nie tylko do porodu, ale i rodzicielstwa – podkreśla.
Pracownicy Poradni przygotowali dla uczestników Szkoły broszurę informacyjną “Jak zostać najlepszym nauczycielem mowy swojego dziecka” oraz poradnik “Oczekujemy na przyjście dziecka.” Poza tym zaproponowano w Poradni spotkania w ramach grup wsparcia dla młodych rodziców. Właśnie zakończył się pierwszy trzymiesięczny cykl. Ponieważ zainteresowanie było bardzo duże, miesięcznie w zajęciach uczestniczyło blisko 50 pań, od września rozpocznie zajęcia kolejna tura. Zajęcia w Szkole Rodzenia są bezpłatne, przyjmowane są matki między 28. a 30. tygodniem ciąży.
Kontakt dla osób chętnych do udziału w grupach wsparcia: tel. 034 363-28-32 (poradnia).
URSZULA GIŻYŃSKA