Przywiązani do sierpa i młota?


Radnym częstochowskim SLD i PO nie przeszkadzają insygnia zbrodniczego państwa sowieckiego na częstochowskim cmentarzu

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Częstochowscy (29 grudnia 2014 r.) głosami PO i SLD nie wprowadzono do porządku obrad stanowiska Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości i NSZZ „Solidarność” w sprawie insygniów komunistycznego państwa ZSRR – sierpa i młota – wieńczących obelisk w kwaterze wojennej żołnierzy radzieckich, na częstochowskim cmentarzu Kule. Zgłaszający wniosek wiceprzewodniczący RM Artur Gawroński wskazywał na konieczność szybkiej reakcji z racji zbliżającej się daty 16 stycznia, czyli kolejnej rocznicy wkroczenia wojsk radzieckich do Częstochowy, która staje okazją do składania kwiatów pod pomnikiem ozdobionym sierpem i młotem. Przewodniczący RM Zdzisław Wolski (SLD) nie dopuścił do głosu przedstawiciela NSZZ „Solidarność” Zbigniewa Bonarskiego, działacza związkowego, internowanego w stanie wojennym, który w imieniu zgłaszających miał przedstawić uzasadnienie do Stanowiska. Z kolei radny Zbigniew Niesmaczny zanegował nagły tryb wprowadzenia projektu uchwały. – Skąd taki pośpiech, stanowisko można na spokojnie rozważyć w normalnym trybie na następnej sesji – mówił oburzony. W efekcie głosami SLD i PO nie przyjęto wniosku pod obrady.
Dla przypomnienia. Insygnia totalitarnego ustroju ZSRR miały być usunięte na przełomie lipca i sierpnia 2014 r. Do tej pory tego nie uczyniono. Głosowanie radnych pokazało, że dla PO i SLD są do tego symbolu bardzo przywiązani.

Podczas obrad głos w sprawie zabrał poseł PiS Szymon Giżyński (tinta)

– Ta sprawa dotyczy wszystkich częstochowskich patriotów, wszystkich tych częstochowian, którzy Ojczyznę i dobro Polski noszą w sercu, niezależnie od ugrupowań. I żadnemu członkowi z jakiegokolwiek ugrupowania tego prawa świętego się nie odmawia. Dlatego możemy założyć, że usunięcie insygniów jest to wspólny interes wszystkich mieszkańców miasta, dlatego że częstochowska przestrzeń publiczna jest przestrzenią całej Ojczyzny, i jednakowo interesuje to nas, częstochowskich radnych, jak i wszystkie czynniki centralne.
Staramy się tym oświadczeniu przywrócić to, co konieczne: by te symbole zniknęły. Są na to zgody wysokich instancji, jest ewidentna, jasna, całkowicie niepodważalna wykładnia IPN, który należy traktować jako organ właściwy do rozstrzygania tego rodzaju spraw. Dlatego cała sytuacja nie jest w najmniejszym stopniu kontrowersyjna, nie jest wymierzona w jakiekolwiek środowisko, nikogo nie obciążamy, tylko prosimy o akt jedności i zgody na rzecz tego, co się Ojczyźnie i jej najwspanialszym synom od nas należy. To jest dług wdzięczności w duchu sprawiedliwości. Mam nadzieje, że przed 16 stycznia, kiedy ten kłopotliwy zwyczaj składania hołdu przed symbolami państwa komunistycznego, totalitarnego, który jest cały czas powtarzany, będzie zakończony.

Poniżej w całości publikujemy STANOWISKO Częstochowskiego Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości

W związku z pełną odpowiedzialnością prawną – w rozumieniu Konstytucji RP i Kodeksu Prawnego – Prezydenta Miasta Częstochowy – za akt propagowania ustroju totalitarnego, jakim bezsprzecznie pozostaje obecność symboli państwa komunistycznego – Związku Sowieckiego i ZSRR – w postaci sierpa i młota, wieńczących obelisk w kwaterze wojennej żołnierzy radzieckich, na częstochowskim cmentarzu Kule – Prezydenta Miasta Częstochowy do natychmiastowego usunięcia z częstochowskiej przestrzeni publicznej ustrojowych symboli: zbrodniczego, totalitarnego, komunistycznego państwa.
Wydaje się oczywistym ponad wszelką wątpliwość, iż do natychmiastowego usunięcia z częstochowskiego cmentarza Kule sowieckich symboli obliguje Prezydenta Miasta Częstochowy wykładnia, sformułowana w korespondencji w sprawie, z czerwca 2014 roku, skierowanej przez właściwą centralną instytucję państwową jaką jest Instytut Pamięci Narodowej – na ręce Przewodniczącego Rady Miasta Częstochowy, Zdzisława Wolskiego i przewodniczącego Komisji Rewizyjnej RM Częstochowy, Ryszarda Majera.
W piśmie IPN, całkowicie zgodnym z polskim porządkiem prawnym i z Polską racją stanu czytamy:
„Należy zauważyć, iż art. 256 obowiązującego Kodeksu Karnego zakazuje publicznego propagowania faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Zgodnie z treścią zapisów art. 13 Konstytucji RP z 1997 r. polskie prawo jednoznacznie określa jako totalitarne „metody i praktykę działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu”.
Częścią polskiego porządku prawnego są także zapisy Ustawy o instytucie Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu z dnia 18 grudnia 1998 r. obligujące organy państwa polskiego m.in. „do zachowania pamięci o ogromie ofiar, strat i szkód poniesionych przez Naród Polski w latach II wojny światowej i po jej zakończeniu”, „patriotycznych tradycji zmagań Narodu Polskiego z okupantami, nazizmem i komunizmem”.
Trudno pogodzić z powyższymi zapisami organizowanie przez władze Miasta Częstochowa ceremonii ukierunkowanych na publiczne oddawanie hołdu Armii Czerwonej – w szczególności pod obiektami zawierającymi symbole totalitarnego i zbrodniczego systemu (skrzyżowane sierp i młot wraz z pięcioramienną gwiazdą) oraz inskrypcje w sposób zafałszowany przedstawiające Armię Czerwoną jako walczącą „za wolność i niepodległość słowiańskich narodów”.
Wydaje się, że rozwiązaniem zgodnym z obowiązującym w Polsce prawem, uwzględniającym naszą wiedzę o historii Polski oraz ofiarach komunizmu a zarazem wyrażającym poszanowanie żołnierskiej śmierci obcych armii, byłoby zastąpienie istniejące obiektu umieszczoną na postumencie tablicą, pozbawioną treści ideologicznych i propagandowych, rzeczowo informującą, iż jest to kwatera wojenna, w której spoczywają „żołnierze Armii Czerwonej polegli w walkach z Niemcach w okresie II wojny światowej”.
Fakt pozostawania symboli komunistycznego, totalitarnego państwa w kwaterze wojennej cmentarza Kule profanuje pamięć ofiar zbrodniczej okupacji sowieckiej w Polsce i rani uczucia wszystkich częstochowskich patriotów.
W świetle przytoczonych argumentów wzywamy Prezydenta Miasta Częstochowy do natychmiastowego usunięcia sowieckich symboli państwowych z cmentarza Kule i powstrzymania oddawania publicznego hołdu tym symbolom przez władze samorządowe Częstochowy, co ma miejsce corocznie 16 stycznia, a odnosi się do historycznego faktu wkroczenia do Częstochowy wojsk sowieckich, 16 stycznia 1945 roku.

GUR

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *