Lech Grochulski, częstochowski poeta i miłośnik sztuki, członek Klubu Literackiego „Złota Jesień” oraz Towarzystwa Literackiego „Li-TWA”, wydał trzeci tomik poezji poświęcony kobiecie. Promocja książki „Zrozumieć Kobietę” miała miejsce 21 marca 2018 roku w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”.
Promocja w Częstochowie była już drugą z kolei. Pierwsza odbyła się 2 lutego w Bibliotece Miejskiej w Radomsku, na zaproszenie Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które w tym roku obchodzi 35-lecie istnienia i którego członkiem jest Autor. Tę promocję ubogaciła ekspozycja ekslibrisów ze zbioru Lecha Grochulskiego. Cykl poetycki dopełniają dwa tomiki: „Powiedzieć Kobiecie” (2012) i „Rozmowy z Kobietą” (2014).
– Wiersze dedykuję kobietom mojego życia. To kobiety piękne, mądre, urocze, wrażliwe. Mojej żonie, która zmarła w 2008 roku i kolejnym towarzyszkom. Życie było dla mnie łaskawe, poznałem kolejną bliską mi partnerkę. Poprzez swoją poezje pragnę przekazać uczucia, które towarzyszą mi w kontaktach z kobietami, oddać im hołd, pokazać ich wielobarwność i wielowymiarowość. Pokazać ich wyjątkowość w sytuacjach codziennych i tych niezwykłych. Zwracając się bezpośrednio do kobiety piszę o sprawach oczywistych, ale w przejmujący sposób. Piszę wiersze od 16 roku życia i z kolejnym wydanym tomikiem – mam nadzieję – że są one coraz dojrzalsze i bardziej syntetyczne w swym przekazie, że celnie dotykają istoty interakcji kobiety z mężczyzną i pokazują mój szacunek do kobiety – opowiadał Lech Grochulski. Jak podkreślił, jest miłośnikiem sztuki, szczególnie malarstwa, co przeobraziło się w pasję kolekcjonerstwa. – Życie obdarzyło mnie także ciekawymi znajomymi i przyjaciółmi. Poznałem wielu artystów z całej Polski, których dzieła kupowałem do prywatnego zbioru – dodał bohater wieczoru.
Spotkanie, które prowadziła Paulina Surma, koleżanka Lecha Grochulskiego z Klubu Literackiego „Złota Jesień”, ubogaciły recytacje w wykonaniu autora, prowadzącej i publiczności. Spotkaniu towarzyszyła wystawa ilustracji znanych artystów, z kolekcji pana Lecha, których reprodukcje są zamieszczone w tomiku, miedzy innymi, prof. Józefa Petruka, Henryka Cebuli, prof. Krzysztofa M. Bąka, prof. Janiny Kraupe-Świderskiej, Jana Kanty Pawluśkiewicza, Elżbiety Nowickiej, Jana Kulikowskiego, Janusza J. Trzebiatowskiego, prof. Krzysztofa Skórczewskiego czy Leszka Frey-Witkowskiego. Muzycznie wieczór ubarwił występ młodego, bardzo uzdolnionego akordeonisty Miłosza Cabana, ucznia Zespołu Szkół Muzycznych im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie.
Lech Grochulski już opracowuje kolejny tomik wierszy pt. „Moje Ślady”, który – jak stwierdził autor – będzie dopełnieniem cyklu poświęconego jego muzie – kobiecie.
URSZULA GIŻYŃSKA