Firma Polontex, obecny właściciel historycznych obiektów po XIX-wiecznej fabryce włókienniczej, przy ulicy Rejtana 33 w Częstochowie, realizuje wysokonakładową inwestycję modernizacji biurowego budynku pod nazwą „Częstochowianka”.
Trochę historii
Budowa fabryki włókienniczej w Częstochowie rozpoczęła się w 1883 roku z inicjatywy jej założyciela Władysława Edwarda Kronenberga, który dążył do rozwoju przemysłu włókienniczego w Częstochowie. Dwa lata później obiekt sprzedano austriackiej firmie „Hielle i Dietrich”. Odtąd fabryka pod nazwą „Błeszno” zajmowała się produkcją przędzy jutowej i worków. W 1900 roku zakład stał się własnością francuskiej spółki Societe Textile „La Czenstochovienne” (Towarzystwo Przędzalnicze „Częstochowianka”) z siedzibą w Roubaix. Fabryka była cały czas rozbudowywana. Po II wojnie światowej zakład upaństwowiono pod nazwą Zakłady Przemysłu Bawełnianego w Częstochowie, popularnie zwane „Cebą”. Obecnie przedsiębiorstwo, na terenie którego znajduje się „Częstochowianka” jest własnością spółki Polontex S.A., która kontynuuje częstochowskie tradycje włókiennicze, jako znaczący producent firan, tkanin i obrusów.
Plan inwestycji
Jest imponujący. Właściciel wykonujący przedsięwzięcie zamierza zachować historyczną wartość obiektu, łącząc jego charakter architektoniczny z przełomu XIX i XX wieków z nowoczesną strukturą konstrukcyjną. Tym samym powstanie obiekt o unikatowych walorach łączących historyczną myśl budowlaną z artystyczną wizją i tendencjami architektury XXI wieku. Trzeba przy tym podkreślić, że „Częstochowianka”, to najokazalszy i jeden z najważniejszych obiektów będących świadectwem przemysłowego dziedzictwa miasta Częstochowy i regionu częstochowskiego i utrwalenie jej historycznego splendoru zasługuje na uznanie i pochwałę.
Obiekt projektowany jest jako pięciokondygnacyjny budynek biurowy z częścią handlowo-usługową, z biurową powierzchnią pod wynajem oraz powierzchnią handlowo-usługową. Łącznie będzie to 12 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni pod wynajem. Funkcje uzupełniające będą spełniać przestrzenie ogólnodostępne: hol z recepcją, sale konferencyjne, pomieszczenia socjalne, sanitariaty. W 2018 roku budynek został poddany dogłębnej modernizacji obejmującej termomodernizację, wzmocnienie elementów konstrukcyjnych, montaż instalacji wewnętrznych oraz nowoczesnych wind. Zastosowana forma adaptacji przedwojennego budynku fabrycznego nadaje inwestycji unikalny i niepowtarzalny charakter poindustrialnej architektury oraz pięknych, loftowo-przemysłowych wnętrz. W 2019 roku zakończono termomodernizację obiektu – ocieplenie wykonano od wewnątrz, zaś okazała elewacja budynku podlega pieczołowitej restauracji z poszanowaniem każdego ceglanego detalu. Wymieniona i odtworzona została także stolarka okienna i drzwiowa w budynku, z zachowaniem charakteru i szprosów historycznych okien.
Warta podkreślenia jest lokalizacja obiektu. Leży on tuz przy drodze krajowej DK1 (ok. 300 m), łączącej Śląsk z Warszawą i Łodzią, co stanowi gwarancję niskich kosztów logistycznych. Nieduża odległość Centrum Biurowego „Częstochowianka od lotnisk (60 km do lotniska Katowice-Pyrzowice, 110 km do lotniska Kraków-Balice) stwarza świetne warunki i umożliwia szybki kontakt niemalże z całą Europą i światem. Bezpośrednio przy budynku znajduje się przystanek linii autobusowej nr 23, co stanowi świetne położenie w ramach Częstochowy i regionu. W sąsiedztwie prężnie działają różne firmy branż: budowlanej, projektowej, energetycznej, mechanicznej, kurierskiej, obuwniczej, odzieżowej, motoryzacyjnej, drukarskiej, ciepłowniczej, dziecięcej, sprzedaży internetowej, hutniczej – metalurgicznej i szklarskiej, produkcji wózków dziecięcy i innych.
UG