Portret Polski


16 lutego o godz. 13 w Pawilonie Wystawowym w Parku im. St. Staszica
odbędą się wernisaże wystaw: “Portret polski XIX wieku ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim” i “Nosić się z księżacka… strój łowicki i tkanina dekoracyjna ze zbiorów Muzeum w Łowiczu”.

Pierwsza ekspozycja prezentuje portret mieszczański i ziemiański XIX wieku ze zbiorów Muzeum w Piotrkowie Trybunalskim i ma na celu pokazać jego wzory i tendencje. Wiek XIX to okres bujnego rozkwitu malarstwa portretowego, zwłaszcza, że poszerza się krąg zamawiających, tworzy go zamożna burżuazja i inteligencja. Pojawia się wówczas realistyczny, kameralny, często w półpostaci portret, w którym artysta skupia się przede wszystkim na twarzy i rękach portretowanego. Wizerunki powstające w tym okresie w pracowniach malarskich doskonale oddają podobieństwo rysów twarzy, wiernie odtwarzają detale stroju.
Z kolei druga wystawa prezentuje łowicką sztukę ludową, której częścią jest strój i tkanina dekoracyjna. Rozwijała się na terenach leżących na zachodnim krańcu Mazowsza. Obszar ten przez wieki wchodził w skład dominium arcybiskupów gnieźnieńskich, zwanego Księstwem Łowickim i funkcjonował jako odrębny organizm administracyjno-gospodarczy, którego granice były zachowane do pocz. XX wieku. Łowicki strój ludowy to wizytówka – znak rozpoznawczy mieszkańców dawnego Księstwa Łowickiego, którzy zwani byli Księżakami Łowickimi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *