Poprawić aktywność inwestycyjną


15 lipca Częstochowę odwiedził prezes Agencji Rozwoju Przemysłu w Warszawie Wojciech Dąbrowski. Spotkał się z prezydentem Piotrem Kurpiosem, by omówić utworzenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej na terenach Operatora ARP, spółki powołanej w kwietniu 2004 roku przez Agencję Rozwoju Przemysłu do zarządzania terenami po zrestrukturyzowanej Hucie „Częstochowa”. Zadaniem Spółki jest sprzedaż majątku w celu spłaty zobowiązań publiczno-prawnych przejętych od przedsiębiorców z mocy prawa.

– Zależy nam, by zaktywizować inwestycyjnie teren strefy, by, w oparciu o nią powstał program dający w przyszłości trwałe miejsca pracy mieszkańcom Częstochowy. Zależy nam też na dobrej współpracy w trójkącie: Agencja-Operator-Miasto – powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej prezes Wojciech Dąbrowski. Podkreślił jednak, że jest to proces długotrwały, do którego należałoby włączyć też wyższe uczelnie. – Kierunki edukacyjne powinny korelować z zapotrzebowaniem rynku przedsiębiorców, by stworzyć na tym obszarze przestrzeń treningowo-szkoleniową dla studentów. To również wymaga przemyślenia, opracowania strategii – dodał.
Dąbrowski dobrze ocenił przygotowanie terenów pohutniczych pod kątem potrzeb przyszłych inwestorów oraz obecność na w tym obszarze energetycznej firmy Elsen, która może zapewnić firmom zapotrzebowanie na prąd. Zauważył przy tym, że konieczna jest budowa, od dawna zresztą planowanej, obwodnicy. Odciął się od możliwości połączenia częstochowskiej strefy ekonomicznej z tarnobrzeską, choć, jak przyznał, podniosłoby to rangę naszych terenów.
Obecny na konferencji dyrektor częstochowskiego Operatora Artur Sokołowski (stanowisko piastuje od dwóch lat) podkreślił dobry aktualnie układ na linii Operator-Miasto – Współpraca z prezydentem przyniosła efekt w postaci uregulowania spraw układu drogowego. Za niespełna dwa miesiące blisko 10 hektarów dróg przejdzie pod skarb państwa, co załatwi definitywnie problem komunikacji na terenie Operatora – powiedział Sokołowski. Prezydent Kurpios dodał, że jest zobowiązanie dla miasta.
Od początku funkcjonowania strefy tj. 2005 roku do dzisiaj udało się pozyskać dwudziestu inwestorów. Aktualnie prowadzone są rozmowy z kolejnymi dziesięcioma firmami. Dyrektor Sokołowski liczy, że do końca roku uda się pozyskać jeszcze trzy lub cztery. Operator do 2012 roku ma się wywiązać ze wszystkich zobowiązań.

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *