Pomóc niepełnosprawnym


VIII sympozjum naukowe w starostwie

Niepełnosprawność jest jednym z poważnych zjawisk i problemów współczesnego świata. Ich znaczenie wynika z rozmiarów i powszechności jej występowania w populacji, a także z konsekwencji, jakie wywołuje w sensie indywidualnym i społecznym. Powszechność zjawiska stawia przed społecznością międzynarodową i poszczególnymi państwami obowiązek podejmowania działań zapobiegających jego powstaniu przez rząd, instytucje i społeczności lokalne.

Orzeczenie o niepełnosprawności jest często wyrokiem dla osoby, która je otrzymuje. Zamiast wskazywać na możliwości rozwoju, utwierdza w przekonaniu o inności oraz własnej słabości. Polityka społeczna zamiast otwierać drzwi do mniej bolesnej przyszłości, zamyka je, tworząc społeczeństwo lepszych i gorszych. Państwo nie jest w stanie sprostać wyzwaniom, przed jakim staje społeczność składająca się z osób z niepełnosprawnością. Tym cenniejsze są inicjatywy, które próbują zmienić ten stan rzeczy, nie poprzestając tylko na krytyce rzeczywistości, ale proponując rozwiązania, mogące poprawić sytuację osób z niepełnosprawnością.
Tegoroczne sympozjum naukowe zorganizowane 6 listopada przez Zakład Pracy Socjalnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie we współpracy z Starostwem Powiatowym i Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie odbyło się pod hasłem ,,System pomocy społecznej wobec osób niepełnosprawnych”. W obradach wzięli udział nie tylko teoretycy i praktycy ale również studenci, którzy w bliskiej przyszłości będą służyć swoją pomocą osobom niepełnosprawnym.
Wśród zaproszonych gości, którzy nie tylko zaszczycili swoją obecnością ale również podzielili się ze słuchaczami swoimi spostrzeżeniami w tej kwestii byli: Starosta Powiatu Częstochowskiego Andrzej Kwapisz, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Województwa Śląskiego Halina Misiewicz, Wiceprzewodniczący Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej Ryszard Majer, Zastępca Dyrektora Instytutu Pedagogiki, Kierownik Zakładu Pracy Socjalnej AJD w Częstochowie Mariola Mirowska a zarazem główna organizatorka corocznego sympozjum, Katarzyna Buchajczuk Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, Przewodnicząca Powiatowej Społecznej Rady hab. Osób Niepełnosprawnych Aldona Całusińska, Zastępca Dyrektora Oddziału Śląskiego PFRON Gabriela Magdziosz, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Różycka, Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM Jolanta Sulema. W obradach wzięli również udział dyrektorzy i przedstawiciele jednostek organizacyjnych miasta, powiatu, stowarzyszeń skupiających osoby niepełnosprawne. Nad porządkiem obrad plenarnych czuwali: Kierownik Zakładu Pedagogiki Społecznej i Terapii Pedagogicznej AJD prof. dr hab. Jarosław Jagieła i Wiceprzewodniczący Rady Pomocy Społecznej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej mgr Ryszard Majer.

Izabela Wrona

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *