Pochyleni nad Biblią


101 licealistów z 49. szkół ponadgimnazjalnych z archidiecezji częstochowskiej przystąpiło 21 kwietnia 2015 roku do finału diecezjalnego etapu XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Konkurs organizuje Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana. Jego pomysłodawcą był wiceprezes Stowarzyszenia – Sławomir Józefiak. W tym roku tematem przewodnim jest hasło: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Duchową opiekę nad przedsięwzięciem od lat sprawuje bp Antoni Długosz.

– Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. W skali kraju jest to około pół tysiąca szkół, w archidiecezji częstochowskiej prawie sto procent szkół podejmuje wyzwanie. Jest to dla nas, organizatorów, największa radość, że tak wielu młodych ludzi chce czytać Pismo Święte – mówi Izabela Tyras, prezes częstochowskiego oddziału Civitas Christiana.
Iza Krawczyk uczennica V LO im. Adama Mickiewicza w Częstochowie bierze w nim udział po raz drugi. – Konkurs wymaga szczegółowej wiedzy, ale warto wczytywać się w Pismo Święte. Dzięki niemu zbliżamy się do Boga, stajemy się lepsi, bardziej otwarci na drugiego człowieka, a przede wszystkim poznajemy samych siebie – akcentuje dziewczyna. Z kolei Tomasz Galina z IX LO im. C. K. Norwida podkreśla, że Biblia jest dla niego księgą mądrości Boga, a czytanie Pisma Świętego pozwala znaleźć wskazówki do życia.
Wiedzę uczniów oceniało jury w składzie: paulista, ks. Marcin Romanowski; paulin, o. Andrzej Grad oraz reprezentujący Stowarzyszenie: Marcin Bernaś i Renata Olczyk. Uczestnicy musieli wykazać znajomością z zakresu Dziejów Apostolskich i Księga Jonasza. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Pałyga z I LO w Praszce, drugie – Hubert Kozłowski z II LO w Wieluniu, trzecie – Magdalena Szczypiór z IV LO w Częstochowie, czwarte – Dominik Cekus z IX LO w Częstochowie, piąte – Angelika Wierus z V LO w Częstochowie, szóste – Klaudia Wołek z LO w Żarkach, siódme – Paula Jędrzejczyk z I LO w Częstochowie.
Wielce przyjazny organizatorom i przedsięwzięciu jest poseł PiS Szymon Giżyński. Jak podkreślił w filmie, inaugurującym finał konkursu, w którym aktorzy i dziennikarze promowali ideę konkursu biblijnego, były dwa obrazy wzbudzające w sercu Polaka i Europejczyka poczucie dumy i radości. – Pierwszy to sfotografowane Pismo Święte w XVI-wiecznym przekładzie Jakuba Wujka. Wówczas Polska podjęła najistotniejszy trop kultury europejskiej, jakim było tłumaczenie Pisma Świętego z języków oryginalnych przez św. Hieronima, tak zwane wulgato. Wulgatę przetłumaczył jezuita, ksiądz Jakub Wujek, dlatego miejsce, gdzie jest pochowany, a jest to krypta w kościele jezuickim pw. św. Barbary Krakowie, tuż koło Kościoła Mariackiego, jest dla mnie miejscem świętym, które zawsze odwiedzam będąc w Krakowie. Drugim obrazem było arcydzieło najsłynniejszego w kulturze europejskiej ilustratora pisma Świętego – Gustawa Dore. Skoro takim kwestiom poświęcony jest konkurs biblijny, to znaczy, że jest on sprawą wielką, służąca polskiej kulturze, polskiej i europejskiej tożsamości. Za to dziękuję organizatorom: pani prezes Izabeli Tyras, księdzu proboszczowi, kanonikowi Ryszardowi Umańskiemu, który od lat asystuje temu dziełu i wszystkim, które to dzieło tworzą i wspierają – mówi poseł Szymon Giżyński.

Foto: Poseł Szymon Giżyński podziękował organizatorom za przeprowadzenie konkursu, a uczestnikom życzył jak najlepszych wyników.

O idei konkursu biblijnego rozmawiamy z ks. Ryszardem Umańskim.

Księże Ryszardzie, jak z perspektywy czasu ocenia ksiądz efekty przedsięwzięcia?
– Imponujące jest to, że młodzież bardzo chętnie zgłasza swój akces do konkursu. Zadziwia też poziom merytorycznego przygotowania. Odpowiedzi uczniów świadczą o tym, że naprawdę czytają Pismo Święte, że pochylają się nad nim. Piękne jest to, że Biblia ich jednoczy, że dzięki konkursowi i towarzyszącym mu ewangelizacyjnym spotkaniom nawiązują się szczere przyjaźnie.

Niektórzy z uczestników wypowiadają się, że czują się w pewien sposób szykanowani przez rówieśników w szkolnych środowiskach. Padają nawet określenia: moherowe berety.
– Myślę, że liberalizm mediów ogólnopolskich narzuca stereotypy, co wykorzystują mniej dojrzali ludzie. Przecież informacja o dzisiejszym konkursie, w których bierze udział tyle tysięcy uczniów w całej Polsce, powinna być na pierwszych stronach gazet i głównym newsem w serwisach telewizyjnych. Niestety, tak się nie dzieje, ba nie ma nawet wzmianki o tym wielkim przedsięwzięciu. Myślę jednak, że nasza młodzież jest dobrze postrzegana w swoich środowiskach i to, że otwarcie mówią o tym, że spotykają się z próbami deprecjonowania ich postaw, świadczy iż są silni duchem i wiarą.

Zapewne dobrym prognostykiem jest fakt, że twarzą konkursu biblijnego stają się też znane osoby świata artystycznego i dziennikarskiego, takie jak Małgorzata Kożuchowska czy Krzysztof Ziemiec i Przemysław Babiarz.
– Coś, co jest naturalne, staje się dla nas sensacją. To, że wielu aktorów, znanych ludzi pochyla się nad Pismem Świętym , kocha je i czyta, i to że wierzy w Pana Boga, w dzisiejszym z laicyzowanym świecie, kreowanym przez maistreamowe media, odbieramy jako coś nadzwyczajnego. A nas nie powinno dziwić, że jakiś aktor, piosenkarz, pisarz mówią o Panu Bogu, i mówią dobrze. Ale wzrastająca liczba zaangażowanej w budowanie cywilizacji miłości młodzieży jest budująca. Idzie ku dobremu.

Powinniśmy codziennie czytać Pismo Święte…
– Powinniśmy codziennie modlić się Pismem Świętym. Ciągle powtarzam, że by pokochać i wyznawać Chrystusa, to trzeba go poznać. Katolicy powinni być przykładem. Czytając Pismo Święte są świadkami swojej wiary i miłości do Boga.

Dziękuję za rozmowę

URSZULA GIŻYŃSKA

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *