W Częstochowie od nowego roku akademickiego Akademia Jana Długosza i Urząd Miasta, przy współpracy Uniwersytetu Federacji Urzędu Pracy, rozpoczną nowatorski projekt edukacyjny.
Ma to być pierwsze w Polsce przedsięwzięcie kształcenia dualnego (praktyczno-teoretycznego), w którym studenci będą zatrudniani już w trakcie studiów u potencjalnego pracodawcy. Kolejnym atutem jest otrzymanie dyplomu ukończenia dwóch uczelni: macierzystej AJD i Hochschule der Bundesagentur für Arbeit w Mannheim (Akademii Federalnego Urzędu Pracy Niemiec). – Naprzemienny system kształcenia jest popularny na Zachodzie, u nas to jeszcze absolutna nowość, więc Częstochowa jest tu pionierem – zauważa rektor AJD dr hab. Zygmunt Bąk prof. AJD.
– Pomysł zrodził się dzięki współpracy AJD z uczelnią a w Mannheim. Możemy go zrealizować, bo mamy dobrego partnera – Miasto, które nie tylko umożliwi studentom pracę, ale również ją zrefunduje. Praktyki studenckie odbędą się w częstochowskich urzędach w: Powiatowym Urzędzie Pracy, Urzędzie Miasta i Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej – podkreśla rektor AJD. – Dzięki tego rodzaju edukacji młodzi ludzie uzyskają pełne przygotowanie do zawodu, co zapewne ułatwi im strat na rynku pracy – zauważa prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Projekt ruszy od października 2013 roku. Na kierunku Praca Socjalna zostanie uruchomiona nowa, licencjacka specjalność: Zarządzanie Przypadkiem (Case Management). Uczyć się na niej będzie 15 osób, wybranych po wewnętrznej weryfikacji. Jednym z kryteriów wyboru studentów będzie znajomość języka niemieckiego. Umiejętność ta będzie konieczna, gdyż przez sześć miesięcy studenci będą przebywać w Niemczech, uczęszczając na wykłady i odbywając praktyki w tamtejszych urzędach. Nauka teoretyczna zostanie zrefundowana z programu Erasmus, zatrudnienie studentów w częstochowskich urzędach sfinansuje Miasto Częstochowa. Będą oni pracować jako pomoc administracyjna w ramach etatu z wynagrodzeniem ok. 1700 zł brutto. Praktyki i kształcenie teoretyczne w Niemczech opłacą tamtejsze władze.
Inaugurując przedsięwzięcie 28 czerwca br. w Urzędzie Miasta rektor Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie prof. Zygmunt Bąk i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wymienili listy intencyjne. W spotkaniu uczestniczyli także zastępca prezydenta Przemysław Koperski, prorektor ds. rozwoju AJD dr hab. Anna Wypych Gawrońska, prof. AJD i dziekan Wydziału Pedagogicznego AJD dr hab. Grażyna Ryga, prof. AJD, kierownik Biura Funduszy Europejskich UM Grzegorz Sikorski i naczelnik Wydziału Promocji Zatrudnienia i Spraw Społecznych UM Adrian Staroniek.
UG