Pamięci Sławika


Na cmentarzu przy ul. Sienkiewicza w Katowicach odsłonięto tablicę poświęconą pamięci Henryka Sławika – bohaterskiego Polaka, który w okresie II wojny światowej uratował od zagłady wielu polskich oficerów oraz około pięciu tysięcy polskich Żydów.

Henryk Sławik urodził się w 1894 r. Przed wojną był działaczem społecznym, dziennikarzem, członkiem PPS. Jako ochotnik uczestniczył również w Powstaniach Śląskich. W 1939 przedostał się na Węgry, gdzie rozpoczął pracę jako Prezes Komitetu dla Spraw Opieki Nad Uchodźcami. Oficjalnie zajmował się działalnością kulturalno-oświatową, organizował pomoc materialną. Nieoficjalnie prowadził tajną operację przerzutu uchodźców z Polski do polskiego wojska na Zachodzie. Biuro Komitetu wystawiało im fałszywe dokumenty tożsamości. Henryk Sławik współpracował również z duchownymi, którzy wystawiali Żydom fałszywe świadectwa chrztu. Zorganizował również sierociniec dla około stu żydowskich dzieci.
Za swoją działalność został zesłany do niemieckiego obozu w Mauthausen i stracony w sierpniu 1944 r. Instytut Yad Yashem przyznał Mu tytuł “Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Gospodarzem uroczystości był wojewoda śląski – Lechosław Jarzębski. Marszałka Województwa reprezentował członek zarządu – Wiesław Maras.

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *