19. sierpnia br. w Sanktuarium Leśniowskim oficjalnie zakończono Leśniowski Jubileuszowy Rok Rodzin.
Rok Rodzin w Leśniowie uhonorowano niezwykłym dziełem muzycznym – oratorium “Siedem Pieśni Maryi”, napisanym specjalnie dla Matki Bożej Leśniowskiej, której łaskami słynąca figurka znajduje się w Sanktuarium Patronki Rodzin w Leśniowie-Żarkach Częstochowy. Tekst do utworu napisał Zbigniew Książek, współpracujący wcześniej Piotrem Rubikiem, a muzykę skomponował Bartłomiej Gliniak.
O historii powstania oratorium opowiadali podczas konferencji prasowej, 3 września, w Sali Konferencyjnej w Domu Pątnika w Częstochowie o. Zbigniew Ptak, paulin, przeor klasztoru w Leśniowie, Zbigniew Książek, autor tekstu oratorium i Janusz Fryc, szef Spółki DUO, zajmującej się tym przedsięwzięciem.
– Pomysł przyszedł nagle. Cudem udało mi się skontaktować ze Zbigniewem Książkiem i ściągnąć go do Leśniowa – mówi o. Ptak. Przeor paulinów w Leśniowie telefon do twórcy wykonał wieczorem jesienią 2006 roku. Książek wracał właśnie z koncertu do Krakowa. – Minęliśmy Częstochowę. I nagle, choć wcześniej odmówiłem spotkania, zapadła decyzja: jedziemy do Leśniowa – wspomina.
Twórca, początkowo nie był entuzjastycznie nastawiony do propozycji o. Ptaka. – Nie wiedziałem jak do tego podejść, propozycja stworzenia oratorium, to bez mała osiem miesięcy pracy, nie tylko mojej ale całego blisko 150-osobowego zespołu. To są ogromne pieniądze, a tu jak brać pieniądze za utwór dla Matki Boskiej – wspomina Książek.
Później potoczyło się, jakby sprawą kierował ktoś z góry. – Jak twierdzi moja mama wokół nas dzieje się mnóstwo cudów, ale tylko nieliczne Bóg pozwala nam dojrzeć. Ten pozwolił. Jadąc taksówką na bal sylwestrowy w ostatnim dniu 2006 roku zadzwoniłem do mojego przyjaciela, aby złożyć życzenia noworoczne. Na pytanie, gdzie się bawią, Grzesiek odpowiedział, że siedzi na korytarzu w klinice, a jego syn, Marek w stanie krytycznym leży na intensywnej terapii. Usłyszałem słowo SEPSA. Lekarze powiedzieli, że jedno, co może zrobić, to się modlić. Przypomniał mi się Leśniów i ojciec przeor Zbyszek Ptak. Zadzwoniłem. Nie tyle prosiłem, co domagałem się pomocy. Lekarze powiedzieli, że jedynie modlitwa… Ojciec Zbigniew powiedział, że już zaczynają się modlić do Matki Bożej Leśniowskiej, a o północy zacznie się msza św. w intencji Marka. Jak dowiedziałem się rano, już kilka minut po północy organizm Marka zareagował, do rana zaczął powoli funkcjonować, ale lekarze nadal nie dawali żadnej nadziei. Mówili teraz o zapaleniu mózgu, jako powikłaniu po sepsie. Znowu telefon do ojca Zbyszka. Codziennie zdawałem ojcu relację ze szpitala. Pocieszał mnie, prosił by się modlić i wierzyć. Stał się cud. Po tygodniu Marek wstał z łóżka. Po dwóch wyszedł ze szpitala bez komplikacji, które zazwyczaj występują po sepsie. Już tej sylwestrowej nocy zawarłem z samym sobą pakt… Jeśli Marek wyzdrowieje, napiszę w podzięce dla Matki Bożej Leśniowskiej oratorium. I napisałem – kontynuuje Książek.
Współpraca Książka z Gliniakiem zaowocowała niezwykłym dziełem, łączącym w sobie współczesną poezję, pieśń, piosenkę z muzyką rozrywkową, poważną, elementami ludowymi i poszukiwaniami w przestrzeniach elektronicznych. “Siedem Pieśni Maryi” to utwór radosny, a zarazem wzruszający, poświęcony Maryi (Miriam) – dziewczynie, kobiecie i matce Jezusa z Nazaretu.
Prapremiera oratorium “Siedem Pieśni Maryi” odbędzie się 25.-26. września 2007 r. w Kielcach – prezydent Kielc współfinansował dzieło. Natomiast w Leśniowie oratorium zostanie wykonane na wiosnę 2008 r., w czasie dwudniowego Festiwalu Rodzinnego. W oratorium wystąpią soliści – Małgorzata Markiewicz, Joanna Słowińska, Przemysław Branny, Janusz Radek, Maciej Miecznikowski. Narrację poprowadzi Igor Michalski, na instrumentach elektronicznych zagra Bartek Glinak. Całości towarzyszyć będzie Chór Fermata i Beethowenowska Orkiestra Symfoniczna.
URSZULA GIŻYŃSKA