Obchody 40. rocznicy stanu wojennego


13 grudnia 2021 roku Mszą Św. na Jasnej Górze celebrowaną przez ks. prał. Ryszarda Umańskiego – kapelana środowisk  patriotycznych i NSZZ “Solidarność” w Częstochowie Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ “Solidarność” wraz z częstochowskimi środowiskami patriotycznymi upamiętnili ofiary stanu wojennego w 40. rocznicę jego wprowadzenia w Polsce.
W uroczystościach uczestniczył wicewojewoda śląski Robert Magdziarz. Natomiast w niedzielę 12 grudnia została odprawiona Msza Święta w Sanktuarium Św. Józefa w Częstochowie, w której uczestniczył wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński (https://gazetacz.com.pl/40-rocznica-wprowadzenia-stanu-wojennego/).

Na Mszy św., koncelebrowaną przez Przeora Jasnej Góry o. Samuela Pacholskiego zgromadzili się przedstawiciele parlamentarzystów, oświaty, związków zawodowych, służb mundurowych, świadkowie tamtych wydarzeń, a także młodzież, która na ręce Ojca Przeora oraz ks. Ryszarda Umańskiego złożyła pamiątkowe wpinki, przygotowane w ramach programu edukacyjnego Śląskiego Kuratorium Oświaty. Po Eucharystii delegacje złożyły kwiaty pod tablicą “Solidarności” na Jasnej Górze.
Druga część obchodów miała miejsce pod pomnikiem Najświętszej Maryi Panny na błoniach jasnogórskich, gdzie swoje przemówienia do uczestników skierowali: Zastępca Przewodniczącego NSZZ Solidarność Regionu Częstochowskiego Dorota Kaczmarek, wicewojewoda śląski Robert Magdziarz oraz Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer.
– Naród upodlony, miał się zająć poszukiwaniem chleba, podstawowych dóbr, a nie dążyć do wolności. Przykre było to, że w latach 90, te osoby, które uczestniczyły we wprowadzaniu stanu wojennego, były oprawcami, mieli się bardzo dobrze, uczestniczyli w prywatyzacji i dorabiali się wielkiego majątku. Dziś dla młodzieży kontynuując to spotkanie, przypominajmy te trudne chwile, gdzie niewinni ludzie byli wtrącani do więzień, niszczeni psychicznie, torturowani. W tych alejach odbywały się również tragiczne wydarzenia, gdzie milicja obywatelska wraz z oddziałami ZOMO chciała stłumić pierwsze tego dnia protesty. Bardzo serdecznie dziękuję Państwu za udział, a tak się złożyło, że mamy okres pandemiczny i zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, wspominając ten trudny okres, patrzmy w przyszłość z dobrą perspektywą. Życzę Państwu dużo zdrowia, pogodnych Świąt w gronie rodzinnym, dbajcie o siebie, aby dalej służyć swoim bliskim i Ojczyźnie – powiedział wicewojewoda Magdziarz.
Uczestnicy obchodów ułożyli ze zniczy krzyż w al. Sienkiewicza, a następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Kapelana Solidarności.
W uroczystości uczestniczyli m.in.:
ks. prał. Ryszard Umański – Kapelan Solidarności Częstochowa i środowisk patriotycznych;
o. Samuel Pacholski – Przeor Jasnej Góry;
Grażyna Matyszczak – dyrektor biura posła Szymona Giżyńskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, reprezentująca Wiceministra Giżyńskiego pełniącego obowiązki ministerialne w Warszawie;
Śląski Kurator Oświaty Urszula Bauer;
Dyrektor Delegatury Śląskiego Kuratorium Oświaty w Częstochowie Alicja Janowska;
Miejski Komendant Policji w Częstochowie insp. mgr inż. Dariusz Atłasik
Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie bryg. Marek Radosz i zastępca Komendanta mł. bryg. Tomasz Bąk
Komendant Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie st. bryg. mgr Piotr Placek
fot. Bartosz Półrolnik
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *