Oaza dla wrażliwych


Ponadczasowa sztuka

14. czerwca zainaugurowano powstanie częstochowskiego Ruchu Odnowy Opowiadania, służącego wszystkim, którzy pragną rozwijać wyobraźnię. Rozmawiamy z inicjatorką Ruchu, Zofią Czają.

Na czym polega wasza działalność?
– Nasz Ruch łączy ludzi, którzy swój wolny czas chcą poświęcić na wzajemne poznawanie się i wzbogacanie swojej wyobraźni, przy jednoczesnym poznawaniu sztuki opowiadania. Nastrojowe bajanie łączy we wspólnym słuchaniu wiele pokoleń. Obecnie zanika ta forma komunikacji, wypierana przez medialne substytuty. My realizujemy fizjologiczną potrzebę rozmowy, patrzymy sobie w oczy, dzielimy swoimi przeżyciami.

Jak daleko sięga historia ROO?
– Sztuka opowiadania istnieje w wielu formach od tysiącleci. Pierwsza organizacja ROO na świecie powstała około 30 lat temu. Ja włączyłam się do Ruchu dzięki Michałowi Malinowskiemu, który otworzył w Konstancinie Muzeum Opowiadaczy Historii.

Kto może należeć do Ruchu?
– Wszyscy! Zarówno najmłodsi, jak i osoby starsze. Każdy, kto lubi słuchać lub opowiadać może przyjść i budować swoją wrażliwość. Ruch Odnowy Opowiadania często zapraszał gości z całego świata, np. opowiadaczy z Burkina Faso w Afryce. Wspólne dyskusje uświadamiają, jak różnie rozumiane są przedstawiane opowieści.

Jakiego typu opowiadania dominują na spotkaniach?
– Pod tym względem nie ma ograniczeń. Wszystko, co może być opowiedziane w ciekawy sposób, jest godne naszej uwagi. Mity, legendy, eposy, baśnie, tłumaczenia symultaniczne pozwalają pogłębić wiedzę geograficzną, historyczną, kulturową oraz dotrzeć do mądrości życiowej. Do werbalnego przekazu dołączamy gesty, mimikę, taniec i śpiew, przez co można wywołać jeszcze większe emocje.

Gdzie spotykają się członkowie Ruchu?
– Wspólne opowiadania odbywają się u mnie w domu. Mam specjalnie przygotowany pokój z kominkiem, przez co atmosfera spotkań staje się jeszcze przyjemniejsza. W porze letniej najlepszym miejscem staje się ogród pełen zwierząt. Prowadzę również zajęcia z ekologii dla maluchów.

Kiedy odbędą się kolejne spotkania i jak uzyskać informacje na ich temat?
– Po 15. lipca zapraszam na kolejne spotkania wzbogacające wyobraźnię. Wszyscy zainteresowani mogą telefonować na numer: 0510-241-982 lub pisać na adres: zofia_czaja@o2.pl

Życząc sukcesów, dziękuję za rozmowę.
– Dziękuję serdecznie i pozdrawiam wszystkich czytelników “Gazety Częstochowskiej”.
Rozmawiał:

ŁUKASZ STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *