26 kwietnia 2017r. Na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego odbywać się będzie konferencja naukowa pt. „Indygenne/lokalne formy ekspresji kulturowej w sztuce opowiadania (storytelling), dramacie, teatrze i performansie. Głosy tradycji i współczesności w Kanadzie i na Górnym Śląsku w Polsce”. Jedną z prelegentów konferencji będzie Iwona Woźniak, reżyserka Teatru Naumionego.
Podczas konferencji analizie poddane zostaną tradycyjne i współczesne przejawy kultury w sztuce opowiadania oraz dramacie, teatrze i performansie w Kanadzie i na Górnym Śląsku. Wydarzenie będzie także okazją do budowania transkulturowego dialogu między badaczami, artystami i pedagogami kultur marginalizowanych. Pochylą się oni nad myślą krytyczną i narzędziami analizy oferowanymi przez indygenne metody badawcze, epistemologie i teorie pedagogiczne.
Podczas konferencji Iwona Woźniak opowie o spektaklach Teatru Naumionego w kontekście obrzędu społecznego o charakterze sakralnym. Trzy wielokrotnie nagradzane spektakle, które reżyserka przygotowała z ornontowickim teatrem, bezpośrednio odnoszą się do sfery sacrum – opowiadają o rytuałach ślubnych, pogrzebowych, związanych z narodzinami. Niezwykle cieszy fakt, że spektakle teatru amatorskiego z niewielkiej śląskiej miejscowości Ornontowice stały się punktem wyjścia do pogłębionej refleksji nad lokalnymi formami ekspresji kulturowej. Iwona Woźniak przygotowuje właśnie z Naumionym kolejny spektakl – jak zdradza, także tutaj głosy tradycji i współczesności będą się przenikać.
Wśród prelegentów konferencji znajdą się m.in.: Tomson Highway (Naród Kri, Kanada), prof. Jo-ann Archibald z University of British Columbia (Naród Stol:lo, Kanada) oraz dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek z Katedy Literatiury Porównawczej Uniwersytetu Śląskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
r