NOWE MIEJSCOWE PLANY ZAGOSPODAROWANIA DLA CZĘSTOCHOWY


Podczas ostatniej Sesji, częstochowscy radni podjęli uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Większość dotyczy centrum miasta. Radni uchwalili także jeden z przygotowanych już planów w dzielnicy Częstochówka-Parkitka.

Podczas ostatniej Sesji, częstochowscy radni podjęli uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Większość dotyczy centrum miasta. Radni uchwalili także jeden z przygotowanych już planów w dzielnicy Częstochówka-Parkitka.

Podczas wczorajszej sesji, radni podjęli uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego część dzielnicy Podjasnogórskiej, pomiędzy ulicami: bł. Salomei, św. Teresy, Kordeckiego, św. Barbary, Zgody, Pułaskiego i granicą zagospodarowania po południowej stronie ulicy św. Augustyna (blisko 47,7 ha). Zgodnie z kierunkami wyznaczonymi w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Częstochowy, obszar ten jest przeznaczony na cele zabudowy mieszanej: wielorodzinnej i usług rangi ogólnomiejskiej. Przyjęcie ustaleń planu pozwoli na uregulowanie relacji funkcjonalno-przestrzennych i ułatwi – także pod względem proceduralnym – zagospodarowanie tego terenu, jak również stworzy dogodne warunki dla realizacji celów publicznych i rewaloryzacji obszaru. Opracowanie planu we wskazanych granicach, w dużej mierze odpowiada postulatom Programu Rewitalizacji Miasta Częstochowy.

Następny plan dotyczy również dzielnicy Podjasnogórskiej, rejonu Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze, pomiędzy ulicami: 3 Maja, Popiełuszki, Pułaskiego, Zgody, św. Barbary, Kordeckiego, Klasztornej i Pasażem Biskupa Bareły.

Zgodnie z kierunkami wyznaczonymi w Studium uwarunkowań…, większa część wyznaczonego w uchwale obszaru obejmuje teren Pomnika Historii Sanktuarium Jasnogórskiego i jest przeznaczona na tereny zieleni urządzonej. Pozostały fragment, w południowej części tego terenu, jest wskazany na cele zabudowy mieszanej: wielorodzinnej i usług rangi ogólnomiejskiej. W większej części wyznaczonego w uchwale obszaru prowadzone były prace rewitalizacyjne i konserwatorskie. Jednak przyjęcie ustaleń planu miejscowego pozwoli na uregulowanie relacji funkcjonalno-przestrzennych i ułatwi – także pod względem proceduralnym – kontynuowanie prac nad zagospodarowaniem tego terenu, jak również stworzy dogodne warunki dla realizacji celów publicznych i rewaloryzacji obszaru.

Kolejny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmować będzie obszar w dzielnicy Częstochówka-Parkitka, pomiędzy ulicami: Okulickiego, Św. Rocha i Św. Krzysztofa.

Prace nad nim pozwolą na ukierunkowanie zachodzących zmian funkcjonalnych na tym terenie, zwłaszcza w kontekście planowanej budowy nowej siedziby Sądu Rejonowego Częstochowa-Północ (projekt wyłoniono w ramach konkursu architektonicznego i ma zostać zrealizowany do 2020 roku), a także stworzenie warunków dla nowych inwestycji, harmonizujących z planowaną nową funkcją publiczną.

Następna uchwała dotyczy przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego rejon Rynku Wieluńskiego oraz Alei Jana Pawła II, w dzielnicach Częstochówka-Parkitka i Śródmieście, pomiędzy ulicami: Bialską, Sikorskiego, Okólną, Żwirki i Wigury, Mąkoszy, Popiełuszki, 3 Maja, Pasażem Biskupa Bareły, Kubiny, Klasztorną i zachodnią pierzeją Rynku Wieluńskiego (blisko 37,5 ha).

Zgodnie z kierunkami wyznaczonymi w Studium uwarunkowań…, większa część wyznaczonego w uchwale obszaru przeznaczona jest na cele zabudowy mieszanej: wielorodzinnej i usług rangi ogólnomiejskiej. Przyjęcie ustaleń planu miejscowego pozwoli na uregulowanie relacji funkcjonalno-przestrzennych i ułatwi, także pod względem proceduralnym, zagospodarowanie tego terenu, jak również stworzy dogodne warunki dla realizacji celów publicznych i rewaloryzacji obszaru.

Opracowanie planu we wskazanych granicach jest zbieżne z postulatami wynikającymi z Programu Rewitalizacji Miasta Częstochowy oraz wynikami warsztatów, przeprowadzonych wiosną 2014 roku. Prace nad problemami przestrzennymi w tym obszarze były przedmiotem współpracy zawiązanej pomiędzy Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, a miastem Częstochowa, w ramach projektu „Rynek Wieluński w Częstochowie. Koncepcje rewitalizacji urbanistycznej i rewaloryzacji.” Przygotowane przez zespół pracowników naukowo-dydaktycznych Politechniki Śląskiej opracowanie, a także koncepcje wykonane przez studentów stanowią źródło szeregu oryginalnych pomysłów funkcjonalnych i kompozycyjnych.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dotyczącego rejonu Alei Bohaterów Monte Cassino i Alei Niepodległości oraz ulicy 1 Maja w dzielnicy Trzech Wieszczów.

Rada Miasta Częstochowy przyjęła miejscowy plan dla tego obszaru w lutym 2014 roku. Jednak 14 października 2015 r., spółka Stradom S.A. zwróciła się z wnioskiem o zmianę tego dokumentu – w granicach działki oznaczonej nr ewid. 11/14 obręb 286, położonej przy ul. 1 Maja 27. Zmiana miałaby dotyczyć dopuszczenia tam zabudowy usług publicznych. Zdaniem firmy, zapisy obowiązującej dotychczas uchwały, w dużym stopniu ograniczają prowadzony przez spółkę proces restrukturyzacji. Na tym obszarze wykluczono bowiem lokalizację zabudowy usług publicznych, co znacznie ogranicza możliwości sprzedaży biurowca stojącego na tej działce, a co za tym idzie uniemożliwia spółce pozyskanie środków finansowych na rozwój inwestycji produkcyjnych i utworzenie nowych miejsc pracy.

Projekty planów zostaną opracowane przez zespół Miejskiej Pracowni Urbanistyczno – Planistycznej Urzędu Miasta Częstochowy.

Podczas sesji, 29 października częstochowscy radni uchwalili również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Częstochówka-Parkitka, w rejonie ulic: Poleskiej, Łódzkiej i Obrońców Westerplatte (ok. 25 ha).

Obowiązujący dotychczas plan (uchwalony w 2006 roku) wymagał uaktualnienia w zakresie funkcji, kształtowania zabudowy oraz dostosowania do obowiązujących przepisów prawa. W sporządzonym dokumencie wprowadzono możliwość lokalizowania usług na większym obszarze w stosunku do poprzedniego planu, wydzielono dodatkowy teren zieleni urządzonej oraz uproszczono układ drogowy. Wprowadzone zmiany ułatwią realizowanie zapisów planu i przyczynią się do zagospodarowania tego terenu, w tym działek, będących własnością Miasta.

Projekt planu, sporządzony zgodnie z procedurą określoną w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uzyskał wymagane opinie i uzgodnienia; został poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko. Do wyłożonego do publicznego wglądu projektu nie wpłynęły żadne uwagi. Nowy plan jest zgodny z ustaleniami „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Częstochowy,” które przewiduje kierunek zabudowy mieszanej: wielorodzinnej i usług rangi ogólnomiejskiej.

Projekty przyjętych uchwał wraz z uzasadnieniami można znaleźć tutaj: http://bip.czestochowa.pl/contents/content/71451/1149572

R

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *