Niemy bohater historii


Od 7. października, w Pawilonie Wystawowym Muzeum Częstochowskiego w Parku im. Stanisława Staszica można obejrzeć ekspozycję pt. “Koń w malarstwie polskim XIX i XX wieku”

Prezentowane obrazy pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie. Do tej pory gościły już w wielu muzeach w całej Polsce, między innymi we Włocławku i w Piotrkowie Trybunalskim. Teraz częstochowianie mogą podziwiać dzieła takich twórców jak Matejko, Chełmoński, Gierymski, Kossak, Michałowski, Witkiewicz, Rodakowski czy Przerwa-Tetmajer. Ekspozycja ukazuje rozliczne motywy z koniem w roli głównej, sceny rodzajowe: targi, przejażdżki, zaprzęgi, sceny wojenne: bitwy, batalie, epizody powstańcze, polowania, reprezentacyjne portrety konne z udziałem monarchów, a także portrety samych koni. – Koń w polskim malarstwie nowożytnym po raz pierwszy pojawił się jako bohater obrazu w “Bitwie pod Okszą” w XVI wieku. W XVII wieku wielu monarchów pokazywano jako uczestników bitew. Zygmunt III Waza ma na przykład wizerunek z koniem w “Bitwie pod Smoleńskiem” – przypomniała na wernisażu komisarz wystawy – Anna Dylewska.
Koń tak bardzo wpisał się w polską rzeczywistość, stając się niemym bohaterem polskiej historii, że do dziś uznajemy go za naturalny element malarskich pejzaży. Wystawa kieruje naszą uwagę na arystokratyczne pochodzenie tego zwierzęcia, podkreśla jego rolę i znaczenie, jakie odegrał na przestrzeni wieków. Ekspozycji towarzyszy imitacja końskiej stajni, która powstała we współpracy ze stajnią “Biały Borek” w Biskupicach.
Wystawę można oglądać do stycznia 2006 roku.

ANNA WOJTYSIAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *