Niedziela Palmowa


(Łk,22,14-56)
Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, którego kulminacją jest Triduum Sacrum – trzy najważniejsze dni w Liturgii Kościoła. Triduum Paschalne w tradycji Kościoła “przeprowadza” nas przez wydarzenia męki i śmierci Chrystusa i prowadzi do Jego zmartwychwstania.

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień, którego kulminacją jest Triduum Sacrum – trzy najważniejsze dni w Liturgii Kościoła. Triduum Paschalne w tradycji Kościoła “przeprowadza” nas przez wydarzenia męki i śmierci Chrystusa i prowadzi do Jego zmartwychwstania.
Liturgia Kościoła przemawia do nas nie tylko przez słowa, ale także przez gesty kapłana, kolor szat liturgicznych, zapach dymu kadzidła i przede wszystkim przez szczególną muzykę, bez której do niedawna słowo liturgiczne nie funkcjonowało. Te święte dni wymagają osobistego przygotowania i niezwykłej pieczołowitości w oprawie liturgicznej. Najważniejsze momenty tych trzech dni to zdecydowanie Liturgia. Trudno sobie wyobrazić “przeżywanie” tego czasu bez udziału w głębokich nabożeństwach. Jaka jest istota tych trzech świętych dni? Jakie elementy świętowania Paschy Zbawiciela nie mogą ujść naszej uwadze?
W Wielki Czwartek rano kończy się okres Wielkiego Postu, a w kościołach katedralnych biskup wraz z kapłanami diecezji sprawuje jedyną poranną Eucharystię tzw. Msze krzyżma, podczas której poświęca się oleje służące do sprawowania sakramentów. Wieczorna Liturgia jest skupiona całkowicie wokół pamiątki Wieczerzy Pańskiej. Przepisy liturgiczne pozwalają, aby przewodniczący Eucharysti,i na znak służby obmył stopy wiernym. Zazwyczaj ten symboliczny gest jest dokonywany tylko przez biskupa diecezji w katedrze. W Wielki Czwartek na następne dwa dni w kościele milkną organy i inne instrumenty.
Wielki Piątek – to zupełna cisza kościoła podczas procesji wejścia, purpura szat kapłanów, przejmująca, adoracja krzyża wydłużona o nocne czuwanie i wyjątkowe postne śpiewy polskiego Kościoła.
Wielka Sobota – to odnowienie chrztu świętego, radość i świętość Nocy Zmartwychwstania, świadomość wyzwolenia z grzechu i śmierci. Jeszcze w nocy lub tuż przed świtem z świątyni wychodzi procesja rezurekcyjna ogłaszająca światu, że Pan rzeczywiście zmartwychwstał.
Wobec takich tajemnic, człowiek nie pozostaje bierny, chce wyrazić swoją postawę w sposób jak najbardziej godny. Te święta, w sposób zupełnie wyjątkowy ukazują sens i wielką tajemnice wiary chrześcijan jednak większość chrześcijan rezygnuje z właściwego przeżywania tego czasu zastępując go telewizją, wizytą w supermarkecie, wypiekami i tzw. “przygotowaniami” przedświątecznymi… Nie traćmy tego co najważniejsze…

ks. GRZEGORZ UŁAMEK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *