Pogoda letnia nas rozpieszcza, ale słońce w mieście nie zawsze jest przyjemne. Aby uprzyjemnić częstochowianom przestrzeń miejską od czasu pierwszych ciepłych dni na placu Biegańskiego wystawiona jest kurtyna wodna, gdzie chłodna woda przyjemnie zrasza przechodzących pod nią. Okazało się także, że jest to wspaniałe miejsce zabaw dla najmłodszych, gdzie dzieci przychodzą nawet w kostiumach kąpielowych bawić się z wodą.
Od wczesnej wiosny Wodociągi prowadzą akcję „Piję wodę z kranu!”, częstując kranówką na wszystkich miejskich imprezach, festynach szkolnych i przedszkolnych, eventach organizacji pozarządowych. W najbliższym czasie doskonałej kranówki z saturatora będzie można napić się w Olsztynie.W tym sezonie rozlano już 15 000 litrów wody, do której dolano 1300 litrów soków zagęszczonych. Nawyk picia wody z kranu należy kreować już u najmłodszych, dlatego Wodociągi montują w szkołach źródełka wody pitnej. Poidełka podłączone są bezpośrednio do sieci wodociągowej. Najwyższej jakości woda dostępna jest bez butli czy plastikowych kubeczków. Dzieci bardzo chętnie korzystają z poidełek, które najczęściej usytuowane są nieopodal sal gimnastycznych czy stołówek szkolnych. Aktualnie zamontowanych jest kilkanaście poidełek. Dziecko powinno pić około sześciu szklanek wody dziennie aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. To wpływa na jego prawidłowy rozwój, samopoczucie i koncentrację.
Zachęcajmy dzieci do picia kranówki także w domu, to ta sama doskonałej jakości woda!
Dlaczego warto pić kranówkę? O tym, że wody z kranu są zdrowe i bezpieczne donoszą media coraz szerzej. Częstochowska kranówka już od lat jest w czołówce najlepszych wód w Polsce. Zdrowa, bezpieczna, klarowna i smaczna może być spożywana bez filtrów i obaw. Jest bezpieczna pod względem bakteriologicznym i ma doskonały skład.
Częstochowska woda mieścisię w przedziale wody średnio twardej. Znaczy to, żejest doskonałym źródłem minerałów niezbędnych do funkcjonowania organizmu. Podwyższona twardość wody może stanowić jedynie uciążliwość gospodarczą, gdyż jony wapnia oraz wodorowęglanów sprzyjają wytrącaniu się białego osadu węglanu wapnia podczas dystrybucji i podgrzewania wody.
Należy jednak zaznaczyć, że według opinii ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia stałe spożywanie wody zbyt miękkiej może powodować problemy z układem kostnym i zaburzać pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego.
Częstochowskie Wodociągi są w tej dobrej sytuacji, że czerpią tylko z wód głębinowych. Z warstwy wodonośnej „Głównego Zbiornika Wód Podziemnych 326”, który stanowią skały wapienne górnej jury. To dzięki nim woda charakteryzuje się korzystnym dla zdrowia składem fizyko-chemicznymi i orzeźwiającym smakiem. Obecność wapnia obok magnezu sprzyja lepszemu przyswajaniu obu pierwiastków przez nasz organizm. Zawiera ona również inne, potrzebne dla dobrego funkcjonowania organizmu makroskładniki takie jak: sód, potas, wodorowęglany, siarczany.Pod względem składu fizyko-chemicznego i mikrobiologicznego w większości przypadków woda z terenu Jury Krakowsko-Częstochowskiej znajduje się w klasie najwyższej czystości. Jest średniozmineralizowana, niskosodowa, niskochlorkowa, wolna od substancji szkodliwych takich jak: metale ciężkie, węglowodory aromatyczne, pestycydy itp. Nie zawiera mikroorganizmów chorobotwórczych, a tylko sporadycznie mikroflorę neutralną dla zdrowia, typową dla wód podziemnych. Ze względu na swoje pochodzenie woda ze studni eksploatowanych przez Przedsiębiorstwo jest stabilna, niezależna od pory roku, czy warunków atmosferycznych. Można śmiało stwierdzić, że częstochowska kranówka w niczym nie ustępuje wodom butelkowanym. Pijmy kranówkę na zdrowie!
KAR