Mogiły zasłużonych dla Szczekocin ich obywateli


Od parafii do parafii w byłym województwie (75)

W Szczekocinach znajdują się dwa cmentarze. Jeden z nich ulokowany w samym centrum (przy ul. Krakowskiej) posiada już ponad 200-letnią historię. Odrestaurowana bowiem z początkiem XXI wieku kaplica cmentarna, wybudowana została w tym miejscu już w 1799 r. Wokół niej zachowano do dzisiaj ponad 100 grobów znamienitych obywateli Szczekocin. Do najstarszych wśród nich należy grób z żeliwnym pomnikiem, na którym czytamy inskrypcję: “Antoni Groblewski, oficer wojsk polskich, kawaler krzyża Legii Honorowej, pisarz Magazynu Solnego, ur. 1782, zmarł 19.02. 1860”. Żołnierz ten – a później świetny dziennikarz – przeszedł kampanię napoleońską od bitwy pod Raszynem (1809 r.), aż do “Bitwy Narodów” pod Lipskiem (1813 r.) – gdzie został ranny. Znajdziemy też świetnie utrzymany grób Powstańców Styczniowych (1863 r.) z nazwiskami 6. poległych Polaków (na zdjęciu). Wśród nich wymieniony jest Jan Nowacki, którego potomkowie do dzisiaj opiekują się tą mogiłą.
W południowo-wschodnim narożniku cmentarza warto odszukać mogiłę jednego z ostatnich właścicieli zabytkowego zespołu pałacowo-parkowego w Szczekocinach. Był nim Feliks Halpert zmarły w 1891 r. Jako dziedzic przyczynił się do rozbudowy tego cmentarza, ponieważ jednak był ewangelikiem nie tylko, że został pochowany w samym rogu to jeszcze grób jego został później splądrowany. Natomiast w samym centrum tego cmentarza rzuca się w oczy zupełnie nowy, kamienny pomnik (na zdjęciu). Upamiętnia on księdza Tadeusza Jarmundowicza (1917-2002), który ostatnie lata swego życia poświęcił odrestaurowaniu wielu dawnych mogił, czyniąc z tego cmentarza wyjątkowe Miejsce Pamięci Narodowej. To dzięki temu kapłanowi powstała tutaj Aleja z kapliczkami upamiętniającymi szczekocińskich rodaków, którzy ginęli w Katyniu, Oświęcimiu, Majdanku, Treblince, Płaszowie, Sobiborze, Bełżcu, Rogożnicy i Chełmnie.
Natomiast udając się na nowy cmentarz w Szczekocinach (przy wylocie z miasta w kierunku Lelowa) odnajdziemy po drodze kamienną tablicę poświęconą polskim ułanom (na zdjęciu). Napis na niej przypomina wielką bitwę jaką stoczyli tutaj żołnierze z 8 Pułku Ułanów im. Józefa Poniatowskiego w dniu 3 września 1939 r. Jedna z kompanii tego pułku otrzymała zadanie zaatakowania zajętej już przez Niemców przeprawy mostowej w Szczekocinach, by w ten sposób odwrócić uwagę wroga od głównej przeprawy przez Pilicę Krakowskiej Brygady Kawalerii, która była wyznaczona pod Obiechowem (na południe od Szczekocin). Stąd też można teraz odszukać na nowym cmentarzu dwie mogiły polskich ułanów. cdn.
Tekst i zdjęcia:

ANDRZEJ SIWIŃSKI

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *