Komuniści grzebiąc Żołnierzy Niezłomnych w bezimiennych dołach posiali ziarno, z którego wzrosło nowe pokolenie Polaków poszukujących prawdy o Wyklętych Bohaterach. To właśnie Oni są strażnikami pamięci o heroicznej walce żołnierzy drugiej konspiracji. To Oni poniosą żagiew biało-czerwoną.
1 marca już po raz dziesiąty obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywę ustawodawczą w tej kwestii wniósł do Sejmu w 2010 r. Prezydent Prof. Lech Kaczyński. Do reprezentowania siebie przed Wysoką Izbą upoważnił ówczesnego Podsekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta – Pana dr. Andrzeja Dudę, który dziś jako Prezydent RP obejmuje honorowym patronatem Biegi Tropem Wilczym i inne uroczystości ku czci żołnierzy podziemia antykomunistycznego.
Tak jak co roku, uroczystości upamiętniające Żołnierzy Niezłomnych zorganizowała Europoseł Jadwiga Wiśniewska. W wigilię narodowego święta,
w Jaworznie, odbyła się uroczysta gala finałowa Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, który Europoseł Wiśniewska organizuje już od 5 lat. Gali towarzyszył koncert patriotyczny rapera Tadka Polkowskiego.
– Owocem Konkursu jest 1141 prac uczniów z całego województwa śląskiego. W tym roku, do mojego biura wpłynęła rekordowa liczba 263 prac. Młodzi ludzie piękną treścią wypełniają duchowy testament Żołnierzy Wyklętych. Nie wybierają drogi na skróty, opisują losy nieznanych dotąd bohaterów. Z determinacją i zaangażowaniem poszukują kontaktu z rodzinami i krewnymi Żołnierzy Wyklętych, m.in. synem i prawnukiem rtm. Witolda Pileckiego. Odnajdują ślady Żołnierzy Wyklętych także we własnych rodzinach. Na uznanie zasługuje nie tylko ich dociekliwość, ale również ekspresja wyrażona w filmach, piosenkach, wierszach, animacjach komputerowych i komiksach – podkreśla Europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka Konkursu.
Sala Młodzieżowego Domu Kultury w Jaworznie była wypełniona po brzegi.
W uroczystości wzięło udział blisko 450 osób: parlamentarzyści, przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych, młodzież, nauczyciele, dyrektorzy szkół, finaliści i licznie zgromadzeni mieszkańcy woj. śląskiego. Szczególnym gościem był bratanek Stanisława Lisieckiego „Jaguara”, dowódcy oddziału szturmowego Konspiracyjnego Wojska Polskiego – Pan Wojciech Lisiecki. Europoseł Jadwiga Wiśniewska poparła wniosek rodziny o pośmiertne nadanie stopnia kapitana dla podporucznika Stanisława Lisieckiego. Ceremonia mianowania na stopień kapitana odbyła się 28 lutego we Wręczycy Wielkiej. Wcześniej w Borze Zapilskim odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą „Jaguarowi” i jego żołnierzom.
W tegorocznej edycji Konkursu najwięcej prac wpłynęło ze szkół z Żywca, Częstochowy, Sosnowca i Myszkowa. Laureatami w kategorii szkół podstawowych zostali: I miejsce – Maja Siadkowska (Miejska Szkoła Podstawowa nr 7 w Knurowie), II miejsce – Marcelina Mach (Szkoła Podstawowa nr 48 im. Armii Krajowej w Częstochowie) i III miejsce – Karolina Kocop (Szkoła Podstawowa im. kpt. Leonida Teligi w Poraju). Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie z Panek, Częstochowy, Mstowa, Sosnowca, Jaworzynki, Czańca i Myszkowa.
Laureatami w kategorii szkół ponadpodstawowych zostali: I miejsce – Wanesa Starzyczny (II Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Mikołowie), II miejsce – Patryk Moryń (Zespół Szkół im. Jana Kochanowskiego w Częstochowie), III miejsce – Filip Adamczewski (II Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Plater w Sosnowcu). Wśród wyróżnionych znaleźli się uczniowie z Bielska-Białej, Żywca, Bytomia, Zabrza, Żarek i Jaworzna. Laureaci wraz z nauczycielami wezmą udział w wyjazdach studyjnych do Parlamentu Europejskiego w Brukseli na zaproszenie Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej.
Dzień później, 1 marca, w Myszkowie, odbył się Bieg Tropem Wilczym. Zawodnicy pokonali symboliczny dystans 1963 m, który odnosi się do roku śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego członka podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, który poległ w walce z grupą operacyjną ZOMO/SB w 1963 r.
– Bieg Tropem Wilczym jest szczególnym potwierdzeniem nie tyle siły fizycznej, ale przede wszystkim siły charakteru. To także piękna sztafeta pokoleń. Cieszę się, że w dzisiejszym biegu wzięły udział całe rodziny. Najstarszy uczestnik miał 74 lata, zaś najmłodszy zaledwie 7 miesięcy. Wszyscy, którzy wzięli udział w biegu są zwycięzcami, bo zwyciężają ci, którzy dają świadectwo prawdzie – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, organizatorka biegu.
W biegu wzięło udział blisko 500 osób. Na starcie stanęli uczniowie, funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej, kadeci z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej, pasjonaci nordic walking, zawodnicy klubów sportowych, ale przede wszystkim mieszkańcy z całego woj. śląskiego.
Na mecie zlokalizowanej przed Miejskim Domem Kultury w Myszkowie na wszystkich czekała tradycyjna żołnierska grochówka. Zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale i koszulki z wizerunkiem wybranych Żołnierzy Niezłomnych. Specjalne nagrody otrzymali również najmłodsi i najstarsi uczestnicy. Rozlosowano także 3 zaproszenia na wyjazdy studyjne do Brukseli. Podsumowanie biegu i wręczenie nagród odbyło się w sali kinowej Domu Kultury, która pękała w szwach.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska objęła patronatem honorowym także Bieg Tropem Wilczym w Mstowie, w którzy wzięło udział 400 osób. Na jej zaproszenie jeden z uczestników biegu już w czerwcu odwiedzi Parlament Europejski
Tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył patriotyczny koncert Tadka Polkowskiego w Myszkowie. Na scenie razem z artystą zaśpiewał także 9-letni Tymek z Zawiercia, który jest fanem twórczości Tadka. Partnerem strategicznym koncertów i gali była Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna.
Żołnierze Niezłomni za bezgraniczną miłość do wolnej Ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. Dziś, to młode pokolenie Polaków niesie ten płomień prawdy o bohaterstwie Żołnierzy Wyklętych do swoich rodzin, szkół, wiosek i miast. Dzięki nim wracają do nas Ich imiona i nazwiska. Dzięki nim, Armia Wyklęta powraca.