Matko, nie pij


PROGRAM „Trzymaj FASon!”

9 września, o godzinie 9.09 zainaugurowano VIII Światowy Dzień FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy). Dziewiątka jest cyfrą symboliczną, oznaczająca 9 miesięcy ciąży, która powinna być wolna od alkoholu.

W tym dniu ośrodki i instytucje uświadamiają potencjalnych rodziców, jakie skutki powoduje spożycie nawet niewielkiej dawki alkoholu przez matkę. – Alkohol, wraz z krwią matki dociera do płodu przez łożysko, uszkadzając nieodwracalnie jego mózg. U dzieci narażonych na działanie alkoholu w okresie płodowym występuje szereg specyficznych problemów nie tylko zdrowotnych , ale także ogólno rozwojowych, takich jak trudności w nauce, zaburzenia emocji i zachowania – mówi specjalista z Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, który realizuje program pomocy rodzicom i opiekunom dzieci z alkoholowym zespołem płodowym „Trzymaj FASon!”. Ośrodek prowadzi też działania profilaktyczne w szkołach i placówkach służby zdrowia, informując o wpływie alkoholu na rozwój dziecka w okresie prenatalnym. Program, jako realizacja zadnia publicznego w dziedzinie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.

FAS ( ang. Fetal Alcohol Syndrome ) – Płodowy Zespół Alkoholowy jest klinicznie rozpoznawalnym zespołem chorobowym. Tym mianem określa się występowanie specyficznych nieprawidłowości w zakresie rozwoju fizycznego i umysłowego oraz zaburzenia zachowania. Zespół FAS charakteryzuje się niską wagą urodzeniową i złym stanem ogólnym noworodka (m.in. częste wady serca, deformacje stawów), opóźnieniem rozwoju psychomotorycznego, obecnością licznych wad rozwojowych (najczęściej twarzy i układu kostno-stawowego). Objawom tym towarzyszą różnego rodzaju zaburzenia neurologiczne oraz obniżenie sprawności intelektualnej i zaburzenia zachowania. Zmiany te są efektem narażenia płodu na działanie alkoholu. Szkody wywołane przez alkohol w ciąży są proporcjonalne do ilości wypijanego przez kobietę alkoholu. Nie ma takiego napoju alkoholowego, który wypity prze matkę w okresie ciąży jest bezpieczny dla jej dziecka!
Objawy FAS występują w różnym natężeniu: od łagodnych do bardzo potężnych. Na podstawie obserwacji dzieci, u których rozpoznano Alkoholowy Zespół Płodowy wymienia się następujące objawy:
· Opóźnienie wzrostu:
– niska waga urodzeniowa,
– niski wzrost i waga w porównaniu z rówieśnikami,
– mała głowa w stosunku do wieku,
– opóźniony rozwój.
· Zniekształcenie twarzy:
– krótkie szpary powiekowe,
– opadające powieki,
– szeroko rozstawione oczy,
– krótkowzroczność,
– zez,
– krótki, zadarty nos,
– szeroka nasada nosa,
– wygładzona skóra między nosem, a górna wargą
– cienka górna warga,
– płaska środkowa część twarzy,
– mała, słabo rozwinięta żuchwa, Streissguth and Little (1994).
· Inne zniekształcenia:
– duże lub zdeformowane uszy,
– niedorozwój płytki paznokci u rąk i nóg,
– krótka szyja,
– problemy ze słuchem.
Należy pamiętać, że nie u wszystkich dzieci z FAS występują w/w objawy.
Dziecko z FAS może wyrosnąć na spełnionego, szczęśliwego człowieka, jednak niezwykle ważne jest wczesne rozpoznanie, prawidłowe leczenie oraz stabilne, rozumiejące i wspierające środowisko rodzinne.

Więcej informacji na stronie Katolickiego Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Częstochowie: www.przysposobienie.pl lub na stronach www.fas.edu.pl, www.formumpediatryczne.pl, www.ipz.edu.pl

KOA-O Częstochowa, Al. Jana Pawła II nr 82, fax 034 / 366 49 91, tel. kom. 0-607 355 014, 0 607 355 044

ug

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *