Odśpiewaniem najstarszego polskiego hymnu “Bogarodzicy”
przez poznańskie “Słowiki” rozpoczęły się 26 sierpnia 2005 r. na Jasnej Górze uroczystości odpustowe Matki Bożej Jasnogórskiej. Przewodniczył im wieloletni współpracownik Jana Pawła II, ksiądz arcybiskup metropolita krakowski Stanisław Dziwisz, któremu 100-tysięczny tłum pielgrzymów zgotował gorącą owację.
Atmosferę uroczystości przeniknęły bez reszty: pamięć o słudze bożym Janie Pawle II, dziękczynienie za dar Jego służby Kościołowi i światu, a także wdzięczność za jubileusz 350-lecia cudownej obrony Jasnej Góry. W swojej homilii Prymas Polski ksiądz Józef kardynał Glemp przypomniał słowa Ojca Świętego wypowiedziane w czasie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny w roku 1979: “Proszę was, abyście całe duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością”.
W noc, poprzedzającą uroczystości Matki Bożej Jasnogórskiej, za klauzurą w klasztorze, na Cudowny Obraz nałożone zostały złote korony – vota Jana Pawła II dla Maryi i dzieciątka Jezus oraz nowa bursztynowo-diamentowa sukienka. W piątek rano o godz. 6., po odsłonięciu obrazu, wierni zobaczyli Marię i Jezusa w nowych koronach. Dokonując ich poświęcenia wraz z Józefem Glempem i metropolitą częstochowskim arcybiskupem Stanisławem Nowakiem, abp. Stanisław Dziwisz powiedział: “Złote korony ofiarowane przez Jana Pawła II stanowią integralną część z nową, bursztynowo-diamentową sukienką, które są wotum za życia i świętość słowiańskiego Papieża, ocalenia Polski i klasztoru przed szwedzkim potopem oraz 25 lat Solidarności”.
Koronę Matki Bożej wieńczy królewski orzeł, a na jej kręgu widnieje napis – papieskie zawierzenie – “Totus Tuus”. Przeor Jasnej Góry ojciec Bogdan Waliczek przywołał ze Szczytu fragment listu, jaki skierował Jan Paweł II, na dzień przed śmiercią, na ręce o. Izydora Matuszewskiego, generała zakonu paulinów, w którym Ojciec Święty napisał między innymi: “Klękając przed obliczem Jasnogórskiej Królowej modlę się, aby mój naród, przez wiarę w Jej niezawodną pomoc i obronę, odnosił zwycięstwo nad wszystkim co zagraża godności ludzkiej i dobru naszej Ojczyzny.(…) Błogosławię i ofiarowuję nowe korony dla Jasnogórskiego Wizerunku, jednocząc się w duchu z paulinami, stróżami Sanktuarium i ze wszystkimi pielgrzymami zawierzam naszą Ojczyznę, cały kościół siebie samego Jej opiece. Totus Tuus.”
W uroczystościach ku czci Matki Bożej uczestniczyło pięćdziesięciu biskupów z Polski i z zagranicy.
Suknia została wykonana przez gdańskiego artystę – Mariusza Drapikowskiego. Zawiera 9 kg oszlifowanego bursztynu, tysiąc diamentów i złota i jest już dziewiątą, którą ozdabiany jest Cudowny Obraz.
PIOTR PROSZOWSKI