TURYSTYKA – Najpiękniej na Jurze
W wędrówkach po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej docieramy do Ryczowa, bodaj najpiękniej położonej miejscowości na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej. Dokoła piętrzą się malownicze grupy skał Ryczowskiego Regionu Skałkowego. Od południowego wschodu miejscowość otaczają zalesione stoki Długiej i Ruskiej Góry, do złudzenia przypominające wzniesienia beskidzkie. Ich skaliste szczyty i wąwozy przykrywa zielony płaszcz buczyny. Im dalej na południe, tym lepiej widać rząd Skał Straszykowskich o wysokości 494 m n.p.m. W ich pobliżu znajduje się grupa skał o nazwie Ząbczysko lub Zamczysko. Zarówno ich nazwa, jak i ukształtowanie sugerują, że było tu niegdyś grodzisko.
Niepowtarzalne widoki
Każdy globtroter wie, że nie ma jak widok malowniczych gór i skał; takich wrażeń nie zabraknie nam w Ryczowie. Można tam podziwiać, obok już wymienonych, Wielki Grochowiec, Łysą Pałkę, Księżą i Sołtysią Górę. Na jednym z licznych, niedostępnych skalnych ostępów oglądać można pozostałości obronnej strażnicy z XIV wieku. W Ryczowie zobaczymy nadto pomnik ofiar faszyzmu i mogiłę pomordowanych.
Piesze wędrówki
Najpiękniej położona miejscowość na Wyżynie Krakowsko – Częstochowskiej jest doskonałym miejscem do planowania weekendowych pieszych wędrówek. Można się stamtąd wybrać m.in. do Smolenia. Dotrzemy tam szlakami żółtym i niebieskim. Będzie to wędrówka krótka, ale niezwykle ciekawa. Rozpoczynamy ją odwiedzając skalną strażnicę obronną. Aby dostać się na mury, trzeba wpierw przeskoczyć skalną szczelinę… i już przechodzimy przez fosę u podnóża strażnicy i kierujemy się do wsi. Szlak żółty kończy się na załomie szlaku “Warowni Jurajskich”. Dalej wędrujemy w kierunku wschodnim przepiękną widokową drogą, podchodzącą ku zalesionym wzgórzom. Wśród dorodnej buczyny schodzimy w coraz wyraźniej rysującą się dolinę. Ciągnący się na jej dnie piaszczysty trakt, łączy Ryczów z Pilicą. Za urwiskiem Brzuchatej Skały opuszczamy drogę i idziemy dalej ścieżką, wijącą się pośród młodnika. Stamtąd, szlak w wysokopiennym borze, poprowadzi nas wprost do kolejnej doliny. Wędrując jej dnem dotrzemy do Złożeńca.
Wzgórza i doliny…
Jest to pięknie położona na grzbiecie i stokach stromego wzgórza wieś, wzmiankowana już w XIV wieku. Nasyciwszy wzrok niepowtarzalnymi widokami, udajemy się w dalszą drogę. Tym razem, na prowadzącym nas leśnym trakcie, napotkamy wiele niespodzianek; m.in. skalne tunele i okna. Dotarłszy do skrzyżowania zamieniamy szlak niebieski na czarny; nim, przez zakamarki ruin zamku smoleńskiego i otaczający je rezerwat przyrody, dotrzemy do Smolenia.
Jak dojechać:
Żeby wybrać się na tą niezapomnianą wycieczkę trzeba wpierw dojechać pociągiem do Zawiercia, a stamtąd autobusem PKS do Ryczowa. Oto wybrane połączenia weekendowe.
PKP Częstochowa-Zawiercie: 8.36, 9.53, 10.29 (p), 11.13, 12.10, 12.55 (p), 13.30, 14.31.
PKP Zawiercie-Częstochowa: 17.39, 18.50, 19.11 (p), 19.36, 20.02 (p), 20.51, 21.38, 22.03 (p)
PKS Zawiercie-Ryczów: 6.20, 9.20, 12.10, 14.20, 16.00, 18.00.
PKS Ryczów-Zawiercie: 15.00, 16.40, 19.20.
ANNA KARLIŃSKA