27 października z okazji 55-lecia Naczelnej Organizacji Technicznej zorganizowana została konferencja naukowo-techniczna pt. “Dziedzictwo przemysłowe Częstochowy i regionu”. Inżynierowie i historycy rozmawiali o przyszłości takich obiektów naszego miasta jak: Skansen Górniczy, Muzeum Produkcji Zapałek, Galeria Odlewnictwa Artystycznego czy kopalnia rud w Parku Staszica.
– W Częstochowie jest pięć obiektów poprzemysłowych, które zasługują na szczególną uwagę. Jeden z nich – browar “Kmicic” wpisany jest do rejestru zabytków. Pozostałe znalazły się na trasie turystyki przemysłowej regionu. Takie spotkania, jak dzisiejsza konferencja mogą w przyszłości zaowocować tym, że nasze miasto stanie się bardziej atrakcyjne dla turystów – powiedział Jerzy Gładysz, członek NOT w Częstochowie.
Senator RP Grzegorz Lipowski zwrócił uwagę na kopalnię rud żelaza, która mimo, że jest jedną z niewielu kopalni tego typu w Polsce, niszczeje. – Nie możemy dopuścić do jej upadku, gdyż w ten sposób pozbawiamy się szczególnego miejsca w naszym mieście. Zwiedzanie kopalni może być niezapomnianą lekcją historii zarówno dla nas, jak i przyszłych pokoleń. Niestety, obecnie nikomu ona nie podlega, nie ma zarządcy. Trzeba dołożyć wszelkich starań, aby pozyskać środki na renowacje zabytków techniki – mówił senator Lipowski.
O sposobach pozyskania funduszy na to przedsięwzięcie mówił dr Julian Kołodziej, prezes Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego , który podając za przykład Wałbrzych, przedstawił możliwości włączenia dziedzictwa przemysłowego w proces rewitalizacji miasta.
Uczestnicy spotkania odwiedzili następnie browar “Kmicic”, Muzeum Produkcji Zapałek, Muzeum Kolei oraz Galerię Odlewnictwa Artystycznego.
MK