22 grudnia w Sali OPK Gaude Mater, dr Juliusz Sętowski, dyrektor Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy podzielił się z zebranymi jedną ze swych pasji.
Na spotkaniu byli obecni kolekcjonerzy, bibliofile, znawcy literatury oraz przyjaciele Gaude Mater i dr. Sętowskiego. W tym gronie zaprezentował formowaną od lat 80. ubiegłego wieku prywatną kolekcję dzieł Stefana Żeromskiego, które wyróżniają się spośród wydań współczesnych (niebibliofilskich) walorami artystycznymi, estetyką i dbałością o detale. Ilustracje w nich są niebanalne i wymagające. Niektóre egzemplarze można było zobaczyć na własne oczy, resztę dr Sętowski pokazał w formie prezentacji multimedialnej.
Właściciel zbioru ceni najbardziej te egzemplarze, które są rzadkie i trudnodostępne – taka jest np. książka „Słowo o bandosie” wydana w 1908 roku nakładem autora (ukazała się pod pseudonimem: Maurycy Zych). Unikatowe są również wydania zawierające inicjały Żeromskiego, które on sam wykonał, oraz winiety, które własnoręcznie wklejał. Za cenną pozycję w swoim zbiorze dr Sętowski uznaje również „Różę”, zarówno przez wzgląd na wykonanie książki jak i jej treść.
Książki Stefana Żeromskiego zdobili znani malarze i graficy, wśród nich: Jacek Malczewski, Władysław Skoczylas, Zygmunt Kamiński i Edward Okuń. – Żeromski sam docierał do artystów, którzy zdobili jego książki, nie zdawał się na wydawnictwa. Obok Władysława Orkana był jednym z autorów najbardziej dbających o szatę graficzną swoich książek – powiedział podczas spotkania dr Juliusz Sętowski.
Podpis do zdjęcia: Ilustracja Władysława Okunia do działa Żeromskiego “Duma o hetmanie”, które w swych zbiorach ma dr Sętowski.
AG