Służby Sanitarno-Epidemiologiczne obchodzą w tym roku 85 lat istnienia natomiast 50 lat – Państwowa Inspekcja Sanitarna. Z tej okazji w Teatrze im. A. Mickiewicza odbyła się Centralna Konferencja Naukowa. Organizatorem był Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie i Instytut Żywności i Żywienia.
W uroczystości wziął udział Marek Ludwik Grabowski, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. – Na miejsce obchodów rocznicy wybrano Częstochowę, gdyż jest ona nie tylko jednym z największych powiatów w Polsce, ale także miastem duchowym. To doskonale, że goszczą tu przedstawiciele Sanepidu z całej Polski – mówił podczas wystąpienia Marek Ludwik Grabowski.
W Polsce w służbach sanitarno-epidemiologicznych pracuje ponad 18 tys. ludzi. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich województw.
Służby sanitarne w Polsce istnieją od 19 lipca 1919 roku, kiedy to Sejm RP przyjął ustawę sanitarną. Państwową Inspekcję Sanitarną powołano dekretem z 14 sierpnia 1954 roku . Pierwszym Głównym Inspektorem Sanitarnym został Bogusław Kożusznik, ówczesny wiceminister zdrowia. W Częstochowie Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna działała od 1975 do 1999 roku. Obecnie jest ona Działem Zamiejscowym Śląskiej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Funkcję Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Częstochowie pełni Barbara Zbyszewska.
Podczas imprezy wręczono 5 Krzyży Oficerskich Orderu Odrodzenia Polski, 3 Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski, 19 Złotych Krzyży Zasługi, 14 Srebrnych Krzyży Zasługi i Brązowy Krzyż Zasługi. Złoty Krzyż Zasługi odebrała częstochowianka – Aniela Roman-Pychyńska, długoletni kierownik Oddziału Epidemiologii w częstochowskiej Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.
Referaty naukowe na temat “Żywność i zdrowe żywienie w działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej przyszłością w Polsce zintegrowanej z Unią Europejską” wygłosił dr med. Lucjan Szponar , zastępca Dyrektora Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.
MK