22 stycznia w Szkole Podstawowej nr 54 adeptki Rewii “Akcent” zachwyciły publiczność pokazem tańców irlandzkich. Kilkanaście dziewcząt w pięknych strojach, w specjalnym, twardym obuwiu do stepowania, tańczyło żywiołowo do dźwięcznej i skocznej muzyki irlandzkiej.
Dziecięca Rewia “Akcent” to obecnie zespół z 10-letnią tradycją, jego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Krzysztof Fibich. W czasie swojej bogatej działalności “Akcent” wystąpił w około 250 koncertach w kraju i za granicą, uczestniczył w wielu imprezach rangi wojewódzkiej, ogólnopolskiej oraz międzynarodowej. Ma na swoim koncie liczne sukcesy i nagrody. “Akcent” jest jedynym zespołem rewiowym działającym na południu Polski; specjalizuje się w muzyce rozrywkowej, opartej na tańcu i piosence ilustrującej bogaty świat wyobraźni dziecka, który nabiera cech estradowego show. Te muzyczne widowiska mają doskonałą choreografię oraz scenografię. Zdumiewa różnorodność prezentowanych na scenie form tanecznych, od stylizacji muzyki broadwayowskiej, musicalowej, stepu, przez inspiracje taneczne i muzyczne różnych narodów po współczesny taniec.
K. Fibich, absolwent częstochowskiej Szkoły Muzycznej, później student Wychowania Muzycznego na WSP, już od wczesnej młodości zafascynowany był muzyką i tańcem, grał na gitarze, fortepianie, zakładał zespoły muzyczne, koncertował, odnosił sukcesy. Później, gdy rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Olsztynie, założył zespół wokalno-instrumentalno-taneczny “Razem”, by móc realizować swoje pasje. Ale dopiero stworzenie rewii “Akcent”, jej dynamiczny rozwój i sukcesy, przyniosły mu pełną satysfakcję. Wreszcie spełniły się jego twórcze marzenia, by połączyć muzykę, taniec i śpiew w jedno. Założeniem jego szkoły jest bowiem jednoczesne rozwijanie uzdolnień tanecznych, wokalnych i muzycznych dziecka, jak również kształcenie jego wrażliwości estetycznej. Adeptki rewii uczą się podstaw techniki z klasyki baletu, tańca nowoczesnego opartego na modern jazzie, tańca rewiowego, stepu, rytmiki, emisji głosu, kształcenia słuchu, gry aktorskiej na scenie oraz sztuki interpretacji wykonywanych utworów. Młodsze dziewczynki (5-7 lat), przyjmowane do sekcji przedszkolnej rewii bez przesłuchań, mają 3 godziny zajęć tygodniowo, starsze dziewczęta (8-17 lat), po egzaminie, mają 6 godzin zajęć w tygodniu. Nad choreografią zespołu czuwa Małgorzata Fertacz, natomiast autorką tekstów piosenek, zarazem projektantką kostiumów jest żona K. Fibacha, Magdalena. – Taniec, to język sztuki, a rewia jest jego wyższym stopniem wtajemniczenia. Rewia jest trudną formą zespołową artystycznego przekazu tańca, który jako forma teatru muzycznego, jest wyższym stopniem wtajemniczenia niż występujące nagminnie proste grupy, zespoliki czy formacje prezentujące taniec w wersji wideoclipowej – przedstawia swoje artystyczne credo Krzysztof Fabich.
HALINA PIWOWARSKA