18 listopada częstochowska placówka Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowała sesję naukową „Dni Ikarowe” – poświęconą regionalnemu protestowi „Solidarności” w Częstochowie w listopadzie 1980 r. Placówka IPN w Częstochowie powstała z inicjatywy posła Ziemi Częstochowskiej Szymona Giżyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości
Obecni byli uczestnicy protestu (w tym przywódcy protestu: Zdzisław Bojarski i Zbigniew Kokot), przedstawiciele społeczności miasta – poseł PiS Szymon Giżyński, prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Mirosław Kowalik oraz przewodnicząca Stowarzyszenia „WIR” Anna Rakocz. Na sesję przybył także dyrektor Oddziału IPN w Katowicach dr Andrzej Drogoń. Przemawiając, poseł Ziemi Częstochowskiej, Szymon Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że „Solidarność” jest obecnie tak samo Polsce potrzebna jak w roku 1980, 1981 czy 1989: „/…/ gdy dzisiaj zagrożone są zarówno socjalne prawa społeczeństwa do godziwej emerytury czy godnej opieki lekarskiej, jak i cała sfera narodowych imponderabiliów z groźbą wyprania programów szkolnych z patriotycznych treści – na czele”.
Sławomir Maślikowski w swoim wystąpieniu nakreślił sytuację w kraju i Częstochowie przed Sierpniem 1980 r. Jarosław Kapsa omówił problemy z rejestracją NSZZ „Solidarność” w 1980 r. Wojciech Rotarski przedstawił przebieg protestu w klubie „Ikar” i jego konsekwencje. Ujawnił także rolę Służby Bezpieczeństwa w usunięciu z „Solidarności” jednego z przywódców protestu – Jana Styry.
Wyświetlono materiały filmowe nakręcone podczas tego wydarzenia, pochodzące z archiwum TVP Katowice. Na zakończenie zabrali głos świadkowie – uczestnicy protestu. Zebrani zapoznali się także z wystawą zdjęć dokumentującą protest w „Ikarze”. Wystawę można oglądać do końca grudnia br. w częstochowskim biurze IPN.
Protest „Solidarności”, który trwał od 11 do 19 listopada 1980 r., doprowadził w efekcie do odwołania skompromitowanych władz wojewódzkich i miejskich Częstochowy. Wszystko to odbyło się bez jednego dnia strajku (załogi deklarowały nawet dodatkowe godziny pracy) i przy manifestacyjnej jedności społeczności Częstochowy przyczyniło się do istotnego wzmocnieniem powstającej „Solidarności”. Można powiedzieć, że były to spóźnione Dni Sierpniowe w naszym mieście.
Częstochowska placówka IPN organizuje ważne przedsięwzięcia. Budzi zatem zastrzeżenia próba jej likwidacji w marcu przyszłego roku, tym bardziej, że potrzeby Częstochowy i regionu w zakresie pracy IPN-u są nieporównywalne większe niż to co może dokonać dzisiejsza czteroosobowa obsada punktu konsultacyjnego. Prezes PiS w Częstochowie poseł Szymon Giżyński i wiceprezes posłanka Jadwiga Wiśniewska złożyli poprawkę do budżetu, której przyjęcie i realizacja pozwoli na uruchomienie w Częstochowie pełnowymiarowej delegatury IPN.