DZIEŃ OTWARTY W CEMEXIE
13. września Cementownia Rudniki po raz 10 otworzyła swoje drzwi przed lokalną społecznością, organizując integracyjny festyn z mnóstwem atrakcji.
Jubileuszowa edycja Dni Otwartych tradycyjnie zgromadziła kilkuset mieszkańców Gminy Rędziny, dla których właściciel zakładu – spółka Cemex – przygotował propozycję rozrywek od rana do nocy. Były występy orkiestry dętej Cementowni Chełm i orkiestry z Mykanowa, konkursy plastyczne i rodzinne, przedstawienia dla dzieci, zabawy taneczne, popisy grupy Zorba, a także skoki spadochronowe, pokazy rycerskie oraz występ Cyrku Pomponii. Podczas, gdy jedni przebywali pod sceną i bawili się w pod wodzą Andrzeja Suprona, inni, w specjalnym dwupiętrowym autobusie, zwiedzali teren cementowni i poznawali tajniki funkcjonowania zakładu. – Filozofia naszej firmy jest taka, że tam, gdzie jesteśmy obecni biznesowo, musimy też być partnerem dla naszych sąsiadów – informuje „GCz” dyrektor Komunikacji i Public Affairs Izabella Rokicka. Podczas festynu tradycyjnie już przeprowadzono akcję charytatywną, z której dochód powędrował na konto Stowarzyszenia Dar Serca. Jako gwiazda wieczoru wystąpił Paweł Kukiz z zespołem Piersi.
Spółka Cemex, globalny producent cementu, betonu towarowego i kruszyw, to istniejący od ponad 100 lat koncern, dostarczający swoje materiały klientom w ponad 50 krajach na 5 kontynentach. W Polsce firma działa od 2005 roku, obejmując obecnie dwie cementownie, w Chełmie i Rudnikach, gdzie łącznie zatrudnia się ponad 1700 pracowników. Skupiając się nie tylko na polityce gospodarczej, ale też na budowaniu odpowiednich relacji z lokalną społecznością, Cemex od początku swojego istnienia w kraju intensywnie stara się pozbyć opinii truciciela, która od lat ciążyła choćby na Cementowni Rudniki. W związku z tym podejmuje szereg inwestycji w systemy odpylające, co wyraźnie wpływa na opinię społeczeństwa. Świadczy o tym choćby zniknięcie efektu „białych dachów”, co tak ostro było krytykowane przez mieszkańców podczęstochowskiej gminy. – Chcemy, by lokalni mieszkańcy widzieli w nas nie tylko jednego z największych pracodawców w regionie, lecz również dobrego, zaangażowanego sąsiada – mówi dyrektor Cementowni Rudniki Piotr Bąbelewski. Obecnie spółka planuje montaż kolejnych filtrów oraz instalację systemu taśmociągów, dostarczających wapień bezpośrednio z kopalni w Latosówce. Nowa trasa dla kruszywa ma wyeliminować pylenie podczas transportu i znacznie ograniczyć ruch ciężarówek – Już tej chwili posiadamy nowoczesny system odpylania, co jest ogromną rzadkością – uściśla technolog Dariusz Rychter.
Jednym z kluczowych elementów współpracy koncernu z okoliczną ludnością jest inwestowanie w młodzież, która – czego nie kryje zarząd Cemexu – może przecież być potencjalnym pracownikiem. W związku z tym Cemex od 3 lat podejmuje liczne aktywizacje młodzieży z Rudnik i okolic, czego owocem jest m.in.: program nauki języka angielskiego, klub siatkarski KS Corona, czy kampania edukacyjna „Spalanie pod kontrolą – nie marnuj zdrowia, surowców, energii”. Ponadto koncern współpracuje ze Stowarzyszeniem Dar Serca, wspiera lokalne organizacje pozarządowe oraz dofinansowuje obiady w szkołach. – Zaczęliśmy też prowadzenie szkoleń ze stowarzyszeniem uczącym lokalne władze i organizacje pozarządowe, jak zdobywać fundusze. Jeżeli otrzymamy dla nich dotacje unijne, możemy naprawdę bardzo dużo zrobić – wylicza Izabella Rokicka. Każdego roku Cemex przeznacza 400 tys. na wspieranie lokalnych organizacji społecznych.
ŁUKASZ STACHERCZAK