Gdy ci smutno


23. lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją.

24. lutego 2007 roku Pracownia Psychoterapii i Psychoedukacji Kowalczuk & Zespół, mieszcząca się przy al. Armii Krajowej 2, po raz czwarty zorganizowała bezpłatne konsultacje dla osób dostrzegających pogorszenie swojego samopoczucia, u których dominuje smutek i przygnębienie, a dotychczasowe aktywności już nie przynoszą satysfakcji i radości. To właśnie mogą być pierwsze objawy depresji.

Na konsultację ze specjalistami – Kamilą Podobą i Robertem Kowalczukiem przybyli potrzebujący w różnym wieku. Mówi się, iż depresja jest bardzo demokratyczną chorobą, gdyż może dotknąć zarówno kobiety, jak i mężczyzn o różnym statusie społecznym i materialnym. Najczęściej chorują osoby we wczesnych i średnich latach wieku dojrzałego, kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Według statystyk 6-12 proc. populacji choruje na depresję przewlekle, natomiast dwukrotnie więcej osób przynajmniej raz w życiu przeżyło lub przeżyje epizod depresyjny.

Depresja to zaburzenie nastroju

Pacjenci zgłaszają lub obserwują u siebie objawy takie, jak: przedłużające się uczucie smutku, przygnębienia, niemożność odczuwania radości (nic nie cieszy), zmniejszenie zainteresowań i aktywności, apatia, spowolnienie i niechęć do działania, problemy ze snem (bezsenność lub nadmierna senność), zaburzenia łaknienia, koncentracji uwagi i pamięci, ciągłe uczucie zmęczenie, dolegliwości bólowe, a także lęk, uczucie wewnętrznego napięcia, niepokój oraz poczucie beznadziejności i niska samoocena. Konsekwencją tego jest zaniedbywanie swoich obowiązków w domu, szkole i pracy, unikanie ludzi, spędzanie całych dni w samotności, często leżąc w łóżku. Następuje spadek wagi z powodu niedojadania lub przyrost masy ciała na skutek podjadania. Objawy te mogą występować w różnej konstelacji i nasileniu.

Rodzaje

Depresja może być: łagodna, umiarkowana i ciężka, a także ostra, przewlekła lub okresowa. Przykładem okresowej formy depresji jest sezonowe zaburzenie afektywne (SAD), które cechuje się regularnym pogorszeniem funkcjonowania osoby o tej samej porze roku (najczęściej jesienią lub zimą) oraz całkowitą poprawą samopoczucia, następującą również o tej samej porze roku (najczęściej wiosną). SAD częściej dotyka mieszkańców chłodnych stref klimatycznych i ludzi młodych, a większość cierpiących na to zaburzenie pacjentów reaguje na mniejszą ilość światła dostępnego w ciągu dnia, gdyż światło wpływa na podstawowe funkcje jak sen, aktywność, łaknienie. Depresja może również występować w nietypowej formie, przybierając postać zaburzeń lękowych i natręctw, zaburzeń jedzenia, migreny i nerwobólów, a także nadużywania leków lub alkoholu. Jest to tzw. depresja atypowa lub maskowana. Wówczas, zanim dojdzie do właściwego rozpoznania, chory może przez wiele lat być leczony nieskutecznie u innych specjalistów.

Przyczyny

Wśród przyczyn biologicznych wymienia się czynniki dziedziczne, biochemiczne (zaburzenie uwalniania w mózgu neuroprzekaźników, tj. norepinefryny, dopaminy i serotoniny), zaburzenie układu endokrynnego (na przykład niedoczynność tarczycy i podwyższony poziom kortyzolu we krwi) oraz zaburzenia rytmu okołodobowego. Równie ważne są przyczyny psychospołeczne, będące często katalizatorem pojawienia się depresji. Trudne, stresujące wydarzenia życiowe, zazwyczaj związane z pewnym rodzajem straty lub porzucenia, przykre doświadczenia z dzieciństwa, a także predyspozycje osobowościowe i sposoby myślenia to czynniki, które nakładając się na biologiczną podatność osoby, mogą wywołać chorobę pochłaniającą jak czarna dziura, dającą poczucie pustki i bezradności.

Depresję można całkowicie wyleczyć!
Efekty terapii uzależnione są od stanu początkowego pacjenta oraz od współpracy jego i jego rodziny ze specjalistami. Nie leczona może samoistnie minąć po około pół roku, lecz każdy kryzys w życiu chorego grozi powrotem choroby. Warto wspomnieć, że około 50% samobójstw popełniają pacjenci z zaburzeniem afektywnym. W leczeniu depresji stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię indywidualną i grupową, służącą przeanalizowaniu własnych, utrudniających funkcjonowanie, doświadczeń i relacji z ludźmi, a także zmianę pesymistycznego sposobu myślenia o sobie i świecie, zmianę destrukcyjnych zachowań oraz zdobycie umiejętności przydatnych w kontaktach międzyludzkich. Każdemu człowiekowi od czasu do czasu przydaje się moment zwolnienia, zamknięcia w sobie i zastanowienia się nad swoim życiem, czemu może towarzyszyć negatywny nastrój. Gdy efektem tego są przebudowa i konstruktywne wnioski na przyszłość, to znaczy, że człowiek poradził sobie z kryzysem. Jeśli jednak smutek i niechęć do życia wzmagają się i przeciągają w czasie, należy jak najszybciej zwrócić się o pomoc. Warto dać sobie pozwolenie na błędy i niepowodzenia, gdyż nie wszystko zależy od nas samych. Warto też spróbować dopuścić do siebie innych ludzi i korzystać z ich pomocy oraz wsparcia. Pomoc i wsparcie mogą dać siłę, która pomoże wyjść z depresji.
Pracownia Psychoterapii i Psychoedukacji Kowalczuk & Zespół zaprasza na kolejne bezpłatne konsultacje, które dotyczyć będą terapii uzależnień i współuzależnionych. Wszyscy zainteresowani pomocą mogą zgłaszać się do budynku przy ulicy Armii Krajowej 2, tel. 034/3252683, oraz na stronę www.zespolpip.pl

KAMILA PODOBA, STACHERCZAK

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *