8 października święto 1 Pułku Specjalnego “Komandosów” w Lublińcu, rozpoczęto Mszą św. w kaplicy pułkowej, której duszpasterzem jest ks. kapelan płk Adam Sosonko. Mszę w intencji żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny i żyjących do dziś, koncelebrowali: o. zakonu paulinów płk dr Jan Golonka – jasnogórski kapelan żołnierzy WP i ks. prał. Józef Żurek, a przeprowadził i homilię wygłosił ks. prał. płk Stanisław Rospondek – kapelan kombatantów archidiecezji częstochowskiej. –
Wszystko to – co dzieje się podczas dorocznych obchodów Święta Pułku, niech stanowi błogosławioną gratyfikację za włożony trud w doskonaleniu wojskowego rzemiosła, tak by służyło ono świętej sprawie – obronie Ojczyzny i pokojowi na świecie – mówił ksiądz pułkownik.
Po Mszy św. przeglądu pododdziałów pułku na placu apelowym dokonał dowódca jednostki – płk Wojciech Jania, który generałowi brygady w stanie spoczynku – Stanisławowi Nałęcz-Komorowskiemu złożył meldunek o gotowości 1 Pułku Specjalnego Komandosów do rozpoczęcia obchodów. Generał Nałęcz – kanclerz kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz przedstawiciel dowództwa Wojsk Lądowych płk Marek Olczyk – w przemówieniach wyrazili słowa uznania dla kadry wojskowej za wzorową służbę ku chwale pułku.
Lubliniecka jednostka swoją nazwę: 1 Pułk Specjalny Komandosów przyjęła z nadania MON 23 listopada 1993 r. Jednak historia powstania pułku datuje się od 1942 r., kiedy to Naczelny Wódz Władysław Sikorski z ochotników na emigracji powołał 1 Samodzielną Kompanię Commando, która od 1943 r. walczyła w Siłach Zbrojnych na Zachodzie, zaś 1 Polski Samodzielny Batalion Specjalny utworzony w 1943 r. na terytorium Związku Radzieckiego podjął dywersyjne działania na tyłach armii niemieckiej. W 1957 r., po przekształceniach z małych kompanii powstał 1 Pułk Specjalny “Komandosów” ze stałą siedzibą w Lublińcu. Dla zachowania pamięci oraz ciągłości tradycji, pułk przejął po nich dziedzictwo zbiory zgromadzone w Izbie Pamięci oraz obelisk ustawiony w bliskości Izby. Wśród pamiątek widnieją eksponaty z walk na terenie Italii, a także liczne odznaczenia armii i rządów W. Brytanii, Francji, Włoch. W zbiorach znajdują się dowody walki Batalionu AK “Parasol” utworzonego latem 1943 r. przez dowódcę Kedywu płk Emila Fieldorfa-Nila oraz Batalionu AK “Zośka” utworzonego 1.09.1943 r. Z historią pułku zapoznał kpt. Wiesław Kulig.
W uroczystościach uczestniczyła kompania honorowa pułku oraz oficerowie WP z rodzinami i przedstawiciele miejskich i powiatowych władz samorządowych. Częstochowę reprezentował wiceprezydent miasta Zdzisław Ludwin, przewodniczący Regionalnej Rady Kombatantów ppłk Maciej Lechowicz i rektor Politechniki Częstochowskiej – Henryk Dyja.
TADEUSZ GAŁECKI