Długo oczekiwana inwestycja


Nowa hala widowiskowo-sportowa na Zawodziu

Na fali znacznych sukcesów, jakie są w ostatnim czasie udziałem częstochowskich siatkarzy, w magistracie przygotowano ambitny plan budowy nowej hali sportowej. Miałaby ona powstać w okolicach stadionu żużlowego przy ul. Olsztyńskiej. Będzie to spełnienie długich oczekiwań kibiców, gdyż dotychczas wykorzystywana „Hala Polonia” nie spełnia już wielu wymagań

Pomysł przedstawiono podczas konferencji prasowej, 11 kwietnia. Nowy obiekt ma pomieścić siedem tysięcy kibiców i być przystosowany do rozgrywania meczy wszystkich dyscyplin halowych, m. in. siatkówki, koszykówki, futsalu, piłki ręcznej, tenisa ziemnego. Jego parametry miałyby pozwolić na organizowanie dużych imprez sportowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Co do wielkości byłaby to czwarta hala w kraju. Bliska odległość do Areny Częstochowa sprawi, że na Zawodziu powstanie swoisty kompleks sportowy.
Szacowany koszt inwestycji to 70 mln zł, z czego 28 mln ma pochodzić ze środków europejskich, w ramach Subregionalnego Programu Rozwoju. W ten sposób wypchnięte zostanie dofinansowanie budowy Centrum Kongresowo-Wystawienniczego, na którą kwota ta była już wcześniej przyznana. Stosowny aneks do umowy o podział dotacji został już podpisany przez prezydentów, starostów, burmistrzów i wójtów z regionu częstochowskiego. – Nie oznacza to rezygnacji z Centrum. Realizację tego projektu planujemy w trybie współpracy z firmami prywatnymi, obecnie finalizujemy negocjacje z trzema wiarygodnymi inwestorami – zapewnia prezydent Tadeusz Wrona. Pozostałe 42 mln zł miałyby być pokryte z budżetu miasta.
Jednak na nowy obiekt kibice będą jeszcze musieli trochę poczekać. Na bieżący rok planowane jest przygotowanie koncepcji, na przyszły – projektów. Budowa ruszyłaby w 2010 r., a jej finał miałby miejsce dwa lata później. Docelowo, oprócz imprez sportowych, obiekt pełniłby też funkcje targowo-wystawiennicze, rekreacyjne i gastronomiczne. – Jest to inwestycja prorozwojowa pod wieloma względami, między innymi także kulturalnymi i gospodarczymi – dodaje prezydent Wrona.
Dziennikarzy interesowało, czy w związku z nowym pomysłem kontynuowane będą prace na stadionie piłkarskim Rakowa i żużlowym Włókniarza. Jak zapewniono, wszelkie wymagania będą spełniane na bieżąco.

Obecnie używana „Hala Polonia” powstała w 1986 r. Maksymalnie mieści do trzech tysięcy kibiców, dysponuje 1.165 miejscami siedzącymi na trybunie stałej i 785 – na rozkładanej, przy średniej liczbie widzów podczas meczów – 2,5 tysiąca. Obiekt nie spełnia wszystkich kryteriów, koniecznych przy organizacji koncertów (zła akustyka) i rozgrywek siatkarskiej Ligi Mistrzów.

DeKa

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *