CZĘSTOCHOWA / Pamięć o Powstaniach Śląskich nie w smak lewicowym radnym


Radni koalicji rządzącej w Częstochowie – Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Platformy Obywatelskiej i Wspólnie dla Częstochowy odrzucili w głosowaniu nazwę Most Powstań Śląskich  na rzecz Mostu Rewolucji 1905 roku. Ta decyzja lewicy zapadła w setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego – ostatniego, najdłuższego i najtrudniejszego ze śląskich zrywów. Nazwa Most Powstań Śląskich była propozycją radnych Prawa i Sprawiedliwości.

Poprawki do uchwały w imieniu Klubu PiS złożyła radna Katarzyna Jastrzębska. Poniżej treść

“W związku z projektem uchwały nadającej nazwę mostowi zlokalizowanemu na rzece Warcie, w ciągu drogi Mirowskiej, zgłaszamy poprawkę w której proponujemy inną nazwę wskazanego miejsca – Most Powstań Śląskich.
Na rok 2021 przypada setna rocznica wybuchu III Powstania Śląskiego – ostatniego, najdłuższego i najtrudniejszego ze śląskich zrywów. Nadanie zaproponowanej nazwy jednemu z obiektów w Częstochowie, zwłaszcza w tym roku, byłoby zwieńczeniem obchodów upamiętniających tak istotne wydarzenia oraz ówczesnych bohaterów, a także podkreśleniem szczególnej roli Częstochowy w historii naszego regionu. Roli Częstochowy, która w 1919 r. bezzwłocznie odpowiedziała na dramatyczny apel: Częstochowo! Górny Śląsk woła o pomoc!
Powstania Śląskie są niezwykle istotną częścią dziedzictwa historycznego naszego regionu. Były zrywem niepodległościowym najbliższym naszemu miastu. Uczestniczyli w nich ochotnicy częstochowscy a część poległa w walkach. Na cmentarzu św. Rocha znajduje się zbiorowa mogiła 15 częstochowian. W tamtym czasie wielu Ślązaków zmuszonych było do emigracji. W końcu 1920 r. w Częstochowie przebywało okresowo ponad 40 tys. uchodźców z terenów spornych. Nasze miasto było dla nich bezpiecznym schronieniem a pomoc mieszkańców dla walczących o przyłączenie do Polski Ślązaków, była rzeczą oczywistą i naturalną, dlatego wysiłek włożony przez częstochowian zasługuje na godne upamiętnienie i uhonorowanie.
Nadanie nazwy Most Powstań Śląskich, w setną rocznicę wydarzenia, będzie nie tylko wzniosłą pamiątką, ale i właściwym gestem łączącym mieszkańców. Niekontrowersyjna nazwa i jednoczesne uczczenie wydarzenia, w którym jedność i solidarność częstochowian odegrała szczególną rolę, będzie najlepszym wzorcem dla kolejnych pokoleń a także wyrazem dbałości o nasze lokalne dziedzictwo i tożsamość.”
Klub Radnych
Prawa i Sprawiedliwości
Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *