Coraz więcej młodych


9. września – Dzień Chorych na Schizofrenię

W województwie śląskim z powodu schizofrenii hospitalizowanych jest corocznie około 4,5 tys. pacjentów, a 14-15 tys. chorych leczy się w poradniach.

CHORZY NA SCHIZOFRENIĘ W SZPITALACH
Jak wynika z danych Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego, w roku 2006 mieliśmy w województwie 4593 hospitalizowanych pacjentów, z rozpoznaniem schizofrenii w szpitalach psychiatrycznych i szpitalnych oddziałach psychiatrycznych (w tym 674 po raz pierwszy), gdy w 2005 r. – 4519 (633 po raz pierwszy), a w 2004 r. – 4658 (672 po raz pierwszy).
W roku 2006 najwięcej mieszkańców, hospitalizowanych z powodu schizofrenii, odnotowano w powiatach i miastach na prawach powiatu: Gliwice – 316 osób, Katowice – 308, Częstochowa – 289, Zabrze – 264, Sosnowiec – 219, powiat będziński -205.
– Do szpitali trafiają zazwyczaj przypadki najcięższe, dla których niewystarczające jest leczenie ambulatoryjne. Takich chorych mamy około 4,5 tys. rocznie – mówi dyrektor Śląskiego Centrum Zdrowia Publicznego Ryszard Majer. – Wśród hospitalizowanych z powodu schizofrenii w szpitalach w naszym regionie przeważają pacjenci z trzech grup wiekowych: 20-34, 35-44 i 45-54, przy czym najliczniejsza jest grupa pierwsza. I tak w roku 2006, wśród ogółu hospitalizowanych, w wieku 20-34 lata było 1558, 1014 osób było w przedziale wiekowym 35-44 laa, 1155 pacjentów miało 45-54 lata – kontynuuje.

CHORZY NA SCHIZOFRENIĘ W PRZYCHODNIACH
Według danych ŚCZP, w 2006 roku 14505 osób, w tym 1739 po raz pierwszy, leczyło się w naszym województwie w jednostkach lecznictwa ambulatoryjnego dla osób z zaburzeniami psychicznymi. W 2005 r. takich przypadków było 15323, w tym 2048 po raz pierwszy.

ŚLĄSKIE NA TLE KRAJU
Spośród ogółu pacjentów leczonych w poradniach w Polsce, według ostatnich dostępnych danych z 2005 r. – 10 proc. stanowili chorzy na schizofrenię, w tym 4 proc. było leczonych po raz pierwszy. Z kolei w województwie śląskim chorzy, z takim rozpoznaniem stanowili 11,2 proc. w 2005 r. oraz 12 proc. w 2006 r., w tym 5,4 proc. w roku 2005 oraz 5,6 proc. w 2006 r. leczeni po raz pierwszy.

O CHOROBIE
Schizofrenia jest chorobą psychiczną, wiążącą się z upośledzeniem postrzegania rzeczywistości, myślenia i emocji. Wśród wielu objawów wymienia się urojenia, najczęściej prześladowcze – omamy (“głosy”) komentujące zachowanie chorego, zaburzenia ruchu, zaburzenia i dezintegracja myślenia oraz lęki. W literaturze przedmiotu podaje się, że na schizofrenię zapada ok. 1 proc. ogólnej populacji, a narażeni są w równym stopniu kobiety i mężczyźni.

OBCHODY DNIA CHORYCH NA SCHIZOFRENIĘ
Światowe Towarzystwo Psychiatryczne (WPA) od 1996 r. prowadzi program “Schizofrenia – Otwórzcie Drzwi”. W naszym kraju realizuje go Polskie Towarzystwo Psychologiczne (PTP). Jak podaje organizator, główne cele przedsięwzięcia, to “z jednej strony tworzenie środowiska wspierającego osoby chore psychicznie, poprzez sieć organizacji zajmujących się terapią, pomocą, profilaktyką oraz reintegracją zawodową, z drugiej zaś – działania wobec opinii publicznej (głównie – kampanie społeczne), zmierzające do przełamywania stereotypów dotyczących chorujących, a przede wszystkim – pokazywanie rozwiązań, które mogą integrować ich ze społeczeństwem”. Według PTP, w naszym kraju problem ten może dotyczyć 400 tys. osób. Zobacz: http://www.otworzciedrzwi.pl i www.sczp.gov.pl

Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego w Katowicach (wraz z oddziałami w Częstochowie i Bielsku-Białej) jest instytucją podległą wojewodzie śląskiemu. Centrum gromadzi, przetwarza i opracowuje dane o stanie zdrowia ludności i systemie ochrony zdrowotnej oraz przygotowuje analizy z zakresu zdrowia mieszkańców województwa i funkcjonowania ochrony zdrowia. Ponadto do ŚCZP należy obsługa konsultantów wojewódzkich w dziedzinie medycyny i farmacji, kontrola zakładów opieki zdrowotnej w województwie, udział w organizowaniu kształcenia, w szczególności w procesie specjalizacji, lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów i innych zawodów w ochronie zdrowia oraz promocja zdrowia i działania w zakresie rozwiązywania problemów narkomanii a także zapobiegania AIDS.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *