Cholesterol: frakcja dobra i zła


Cholesterol uważany jest powszechnie za jeden z głównych czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

Ale nie każdy cholesterol jest niekorzystny dla naszego organizmu: cholesterol frakcji HDL spełnia funkcje ochronne, bo pomaga usuwać cholesterol ze ścian naczyń krwionośnych i przenosi jego nadmiar do wątroby, gdzie ulega on dalszym przemianom. – Zagrożeniem dla organizmu jest natomiast cholesterol frakcji LDL – jego nadmiar sprawia, że komórki nie są w stanie przejąć całej jego ilości i zaczyna on cyrkulować we krwi, odkładając się w ścianach tętnic i prowadząc do rozwoju miażdżycy – mówi dr n. med. Wiesława Leśnikowska-Ścigalska, specjalista.
Graniczne prawidłowe stężenie cholesterolu całkowitego we krwi wynosi 200 mg/dl. Po przekroczeniu tej wartości znacznie wzrasta ryzyko zawału serca: przy wartości ok. 250 mg/dl ryzyko wystąpienia zawału serca wzrasta dwukrotnie, a przy wartości 300 mg/dl czterokrotnie w stosunku do wartości granicznej. Ale jest też wiadomość optymistyczna: jeśli uda nam się obniżyć stężenie cholesterolu o 1 proc., ryzyko choroby wieńcowej maleje o 2 proc.
– Z wysokim poziomem cholesterolu możemy skutecznie walczyć, lecz wymaga to konsekwencji, a przede wszystkim przejścia na zdrowy tryb życia. Poziom cholesterolu, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, zaczyna się podwyższać stopniowo po 20 roku życia. Dlatego rozsądnie jest kontrolować jego poziom przynajmniej raz na pięć lat i znać jego prawidłową wartość. Ponadto więcej ruchu i bardziej aktywny tryb życia: nie zaszkodzi też zrzucić zbędne kilogramy. Kluczową sprawą jest zdrowa dieta: bogata w owoce i warzywa, a ograniczająca spożycie tłuszczy nasyconych obecnych m.in. w maśle, serach, pełnotłustym mleku, śmietanie i tłustym mięsie – mówi dr Wiesława Leśnikowska-Ścigalska.
Badania kliniczne wykazały, że włączenie do diety 2-3 g steroli roślinnych na dobę gwarantuje obniżenie cholesterolu LDL o 10-15 proc., zależnie od indywidualnej reakcji organizmu, już w ciągu 2-3 tygodni.

Dobrym sposobem na zmniejszenie poziomu cholesterolu we krwi są probiotyczne napoje jogurtowe Flora pro.activ. Jogurty i napoje jogurtowe zawierające bakterie probiotyczne pomagają utrzymać równowagę flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym i wzmacniają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Flora, aby wzbogacić napój jogurtowy w sterole roślinne, których 2-3 g spożywane regularnie w ciągu doby, zapewniają obniżenie stężenie cholesterolu LDL we krwi o 10-15 proc. w ciągu 2-3 tygodni. Teraz oprócz margaryny Flora pro.activ, której trzy porcje dziennie gwarantowały podobny rezultat, mamy do dyspozycji probiotyczny napój jogurtowy Flora pro.activ, a dla osiągnięcia pożądanego efektu wystarczy pić go raz dziennie.
Ostatnio marka Flora powiększyła się o nowy produkt: probiotyczny napój jogurtowy Flora pro.activ. Zawarta w nim ilość steroli roślinnych (2g) zapewnia ich wystarczającą dzienną dawką, aby uzyskać działanie obniżające stężenie cholesterolu, zwłaszcza, jeśli napój jest spożywany podczas posiłku i jako część zdrowej diety, bogatej w warzywa. Napój jogurtowy Flora pro.activ zawiera także żywe bakterie probiotyczne, ze szczepu Bifidobacterium lactis Bb12, które pomagają utrzymać równowagę flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym poprzez zwiększenie liczby korzystnych bakterii i obniżenie liczby szkodliwych bakterii. Poza tym ma obniżoną zawartość tłuszczu (2,9 g na 100 g napoju) i niewielki dodatek cukru (9,5 g na 100 g napoju).

UG

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *