28 i 29 października w Częstochowie, z udziałem specjalistów z Francji i Austrii, trwał Międzynarodowy Kongres Medycyny Sportowej.
Spotkanie naukowców, praktyków i działaczy sportowych zainaugurował wykład profesora dr. hab. n. med. Daniela Riviere, ordynatora Oddziału Czynności Oddechowych i Medycyny Sportowej Kliniki Dróg Oddechowych szpitala Larrey w Tuluzie poświęcony “Prowadzeniu sportowców wyczynowych”, który dotyczył m.in. sposobów antydopingowego badania sportowców.
Problemy kardiologii sportowej omówiła prof. dr hab. n. med. Anna Jegier, konsultant wojewódzki ds. medycyny sportowej dla województwa łódzkiego, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, kierownik Zakładu Medycyny Sportowej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Wyjaśniała między innymi, jak serce sportowca różni się od serca osoby nie uprawiającej sportu wyczynowego: chodzi o budowę i parametry – wielkość serca, ilość skurczy i ilość krwi, którą w ciągu jednej minuty rozprowadza po organizmie.
Wiele czasu poświęcono sprawom dopingu w sporcie. Piotr Lichota, nauczyciel wychowania fizycznego w Zespole Szkół im. K. Puławskiego informował m.in. jak rozpoznać, kiedy uczeń czy zawodnik biorą anaboliki, a o jego zagrożeniu dopingiem w środowisku częstochowskiej młodzieży mówił lek. med. Marek Pietruszewski, kierownik Poradni Medycyny Sportowej Wojewódzkiego ZOZ nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie.
Wyczynowy sport często, niestety, wiąże się z nagłą śmiercią lub trwałymi urazami. O przyczynach zgonów mówił dr n. med. Marie Noëlle Dulhoste, ordynator Oddziału Kardiologii Szpitala w Lourdes, dr n. med. Witold Radzioch, lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Częstochowie, starszy asystent Poradni Medycyny Sportowej Wojewódzkiego ZOZ nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie wyjaśniał epidemiologię urazów sportowych, a problemy rehabilitacji poruszyła lek. med. Ewa Machla, ordynator Oddziału Rehabilitacji Leczniczej Zespołu Szpitali Miejskich w Częstochowie.
R