Od 31 sierpnia do 5 września br. w Sztokholmie rwał Światowy Tydzień Wody. Głównym organizatorem „tygodnia” jest Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny. W tych dniach stolica Szwecji stała się areną spotkań reprezentantów świata nauki z przedstawicielami biznesu, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych, a głównym ich tematem była oczywiście woda. Mottem tegorocznego wodnego zjazdu, podobnie jak obchodzonego w marcu br. Światowego Dnia Wody, było hasło: „Woda i Energia”.
Podczas Światowego Tygodnia Wody wręczane były także trzy nagrody: Stockholm Water Prize (tzw. wodny Nobel), Junior Water Prize oraz Stockholm Industry Water Awards Prize.
Więcej informacji: http://www.worldwaterweek.org
Ile zużywamy wody? Jaki jest nasz ślad wodny?
W czasie Światowego Tygodnia Wody w biurze obsługi Klienta Wodociągów Częstochowskich SA można było określić swój indywidualny ślad wodny. Do tego celu wykorzystana była automatyczna ankieta opublikowana na stronie Water Footprint Network http://www.waterfootprint.org/?page=cal/WaterFootprintCalculator. Wszystkim chętnym pomocą służyli pracownicy Przedsiębiorstwa. Wizytujący Przedsiębiorstwo goście otrzymali upominki, w tym książkę „Woda wpisana w historię” autorstwa Karoliny Kowalskiej .
Ślad wodny określa nie tylko wodę zużywaną bezpośrednio w naszych domach lecz także ilość wody, która została wykorzystana do wytworzenia dóbr i usług, z których każdego dnia każdy z nas korzysta. Ślad wodny obejmuje np. wodę potrzebną do wyprodukowania 1 litra mleka, ale nie tylko zużywaną w mleczarni, ale również na etapie hodowli.
Światowy Tydzień Wody 2014
Każdego roku w ramach obchodów Światowego Tygodnia Wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Okręgu Częstochowskiego SA w Częstochowie udostępnia w ramach akcji „OTWARTE DRZWI” dla zwiedzających ujęcie wody w Kolonii Wierzchowisko przy ul. Zielonej 9/23. Również w tym roku zainteresowani historią powstawania wody odwiedzili stację. Warto dodać, że Przedsiębiorstwo zapewniło bezpłatny transport do ujęcia wody.
Ujęcie wody Wierzchowisko jest najstarszym eksploatowanym przez Przedsiębiorstwo ujęciem. (jego funkcjonowanie rozpoczęło się jesienią 1928 r.) ale także i najnowocześniejszym. W ujęciu tym funkcjonuje stacja usuwania azotanów na drodze biologicznej denitryfikacji. Jest to jedyna stacja w Polsce, w której zastosowano taką metodę. Więcej informacji o ujęciu – http://www.pwik.czest.pl/ujecie-wody-wierzchowisko2
R
r